Két kínai megy az űrbe

Minden készen áll a második kínai űrrepüléshez. Híradások szerint a Kínai Népköztársaság kikiáltásának 56. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségek után, október 13-án startolhat két asztronautával a Sencsou–6. Ugyancsak jövő hónap elején bocsátják fel az európai űrkutatási ügynökség (ESA) műholdját, amely három évig tanulmányozza majd a sarki jégsapkákat.

Schuminszky Nándor
2005. 09. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha minden rendben megy, október tizenharmadikán indulhat el a második kínai űrhajó, a Sencsou–6 (Sencsou – Isteni szél vagy Isteni hajó). A mostani út igencsak különbözik a 2003. októberi, huszonegy órás repüléstől, hiszen most ketten ülnek majd az űrhajóban, és csak öt nap múlva térnek vissza a Földre. A kínaiak titkolózása miatt még nem tudható, kik lesznek a résztvevők. Valószínűleg a Sencsou–5 két tartalékja jöhet számításba. Szakmai források szerint tizennégy tagú a taikonauták, vagyis az űrhajósok csoportja.
A kínai emberes űrprogram a korai szovjet Vosztok- és Voszhod-űrrepülések ismétlése – lényegesen nagyobb lépésekben. Míg Gagarin útja egyetlen Föld körüli keringésből állt, Jang Li-vej majdnem egy teljes napot töltött a világűrben. Teljesítménye a második szovjet űrhajós, German Tyitov 1961-es, huszonöt órás repülésével vethető össze. Az első többszemélyes űrhajó, a Voszhod–1 1964 őszén repült, míg az első űrsétát a Voszhod–2 fedélzetéről kilépő Alekszej Leonov hajtotta végre 1965-ben. A kínaiak most a két utóbbi repülés programját vonják egybe, és tűzik ki célul a Sencsou–6 asztronautáinak. Némely források állítják: az egyik kínai űrhajós ki is lép a világűrbe.
A Sencsou űrhajó az orosz Szojuz kínai változata némi módosítással. Lényeges különbség, hogy amíg a Szojuzok orbitális kabinja megsemmisül a sűrűbb légrétegekben, a hasonló kínai űrhajóegység különféle műszerekkel ellátva marad a Föld körüli pályán, és önműködően végzi el a rászabott feladatokat. A Sencsout CZ–2F hordozórakéta állítja pályára (a CZ az angol LM kínai rövidítése, azaz Long Marche, magyarul Hosszú menetelés), az űrhajót pedig a világűrből is jól látható kínai nagy fal egyik szakaszához közel fekvő Csiucsüan űrközpontból indítják el.

Műhold figyeli a jégsapkákat. Három évig tanulmányozza majd a sarki jégsapkákat az európai űrkutatási ügynökség (ESA) Cryosat nevű műholdja, amelyet október 8-án bocsátanak fel az oroszországi Pleszetszkből egy, az űrkutatás céljaira átalakított ballisztikus rakétával – adta hírül a BBC. A Cryosat küldetésének legfontosabb célja annak kiderítése, hogy milyen hatással van a globális felmelegedés az Északi-sark és az Antarktisz jégtakarójára, alátámasztják-e a kutatási adatok a jóslatokat, amelyek szerint a sarki jég rohamos olvadása jelentősen megnövelheti a világtengerek szintjét. A sarki jégsapkák zsugorodására utaló jelek már sok éve foglalkoztatják a tudósokat. Nukleáris tengeralattjárók megfigyelései, légi felvételek és a sarki jégtakaró szélénél végzett mérések egyaránt aggasztó következtetésekre vezettek. Az antarktiszi jégmező változásait korábban feltérképező európai ERS–1 és ERS–2 szonda, valamint a grönlandi kontinentális jégtakarót vizsgáló amerikai ICESat műhold adatai is azt mutatták, hogy összefüggés lehet a változó jégvastagság és a klímaváltozás között. Az állítások igazát meggyőzően bizonyító kutatási eredmények azonban egyelőre nincsenek.
A legkorszerűbb berendezésekkel felszerelt Cryosat háromszáz ember négyévi munkája, és hat hónapig tartó üzembehelyezési eljárás után kezdheti meg a munkát. A radar elve szerint működő mérőműszerével pontosan megállapíthatják majd a vizsgált jégmező magasságát, különleges dupla antennája pedig pontos méréseket tesz lehetővé a sarki jégtakaró szélénél, ahol a legerősebb az olvadás. A szatellit az úszó jégtáblák útját, mennyiségét és méreteit is figyeli. A kutatási eredményeket egybevetik a klímaváltozást jelző más adatokkal is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.