Lassan oszlik fel a német főváros felett a parlamenti választást követő politikai köd. A vesztes Gerhard Schröder győztesnek tartja magát, és tovább akar kormányozni, a nyertes Angela Merkel pedig nem rendelkezik a remélt többséggel.
A két kisebb demokratikus párt – az FDP és a Zöldek – óvatos kíváncsisággal várják a fejleményeket, és örömmel szemlélik, hogy nélkülük nem lehet megkerülni a CDU–CSU–SPD nagykoalíciót. A szociáldemokraták kárörömmel vetik a közvélemény-kutatók szemére, hogy hibás előrejelzésekkel szolgáltak, és az SPD-t idő előtt eltemették. A szociáldemokraták egyben csalafinta húzással igyekeznek magukat a Bundestag legerősebb frakciójává kikiáltani és ebből levezetni a kancellár jelölésének jogát. A CDU–CSU hárommandátumos előnyét a következő érveléssel akarják hatályon kívül helyezni: a konzervatív blokk két önálló párt szövetségére épül és azok eredményeit egymástól függetlenül kell értékelni. Ennek megfelelően az SPD lenne a legerősebb politikai erő és ugródeszka Schröder számára, aki vasárnap este a politikai kultúrát sértő arroganciával lépett a nyilvánosság elé, saját magát minősítve az egyetlen lehetséges megoldásnak.
Angela Merkel igyekszik saját táborában megerősíteni pozícióját, amely a váratlanul gyenge eredmény után kritikus hangokat is eredményezett a CDU-n belül. A kereszténydemokraták kancellárjelöltje kézzelfogható példával akarja bizonyítani, továbbra is élvezi pártja bizalmát: ma a parlamenti frakció elé lép, hogy a képviselők ismét megválasszák vezetőjüknek. Azt is bejelentette, hogy a szocialistákon kívül minden más párttal megkezdi a tárgyalásokat. A nagykoalíció létrejöttével kapcsolatosan viszont Edmund Stoiber CSU-elnök határozottan leszögezte: egy Schröder vezette SPD-vel nem lépünk szövetségre. Hasonlóan nyilatkozott Guido Westerwelle FDP-elnök is. A választás valós győztese elképzelhetetlennek tartja a „közlekedésilámpa”-koalíciót: „Nem vagyunk hajlandók az SPD–Zöldek nyomorát folytatni.” Időközben a koalíciós körhinta újabb fogalommal gazdagodott, az újságírói fantáziából született és a fekete-sárga-zöld színeket összefogó „Jamaica” minősítéssel. A környezetvédő párt nem zárkózott el mereven e lehetőség elől, sőt Joschka Fischer közölte, nyugodtan várják a CDU–CSU és az FDP közeledését, holott tartalmilag jelentős ellentétek nehezítik a közeledést. A külügyminiszter óvatosan tartózkodott attól, hogy becsapja az ajtót Angela Merkel és Guido Westerwelle előtt.
A törvény előírása szerint az új Bundestagnak harminc napon belül kell megalakulnia. Az új kancellárjelölt megnevezése az államelnök Horst Köhler hatáskörébe tartozik. Az október 2-re halasztott drezdai megméretés eredménye már nem változtathat azon, hogy a parlament legerősebb frakcióját a kereszténydemokraták alkotják.
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
