Igen valószínű, hogy újabb „ajánlásokat” kénytelen megfogalmazni hazánk számára az Európai Unió, amennyiben az uniós pénzügyminiszterek tanácsa az Ecofin októberi ülésén is úgy ítéli meg, hogy a magyar kormány nem tett megfelelő intézkedéseket a költségvetési hiány leszorítására – értesült lapunk pénzügyminisztériumi forrásokból. Az ismételt uniós irányadást vetíti előre az is, hogy mind az idei, mind pedig a tavalyi év államháztartási hiánya jelentősen meghaladja az előirányzott mértéket. Eközben folytatódik a 2004-es deficitkimutatás látványos „átalakulása”: az eredetileg a GDP 3,8, majd 4,6 százalékára várt hiány helyett Draskovics Tibor volt pénzügyminiszter 5,3 százalékos deficit teljesülését jelentette be, ám a kormány az EU statisztikai hivatalának, az Eurostatnak már 6,1 százalékos hiányról szóló beszámolót küldött el. Brüsszel és hazánk között jelenleg is folynak az egyeztetések a kimutatást illetően, s a Világgazdaság információi szerint a tárgyalások során immár 6,5-7 százalékos tartományban mozog a mutató. Úgy tudjuk, a jelentős eltérés abból adódik, hogy a Pénzügyminisztérium (PM), illetve a Központi Statisztikai Hivatal a 13. havi közalkalmazotti illetményen túl számos más egyszeri kiadást is szabálytalanul könyvelt el.
Hasonlóan nő a hiány az idei évre vonatkozóan is: az OTP Bank Elemzési Központjának legfrissebb jelentése szerint a pénzügyi tárca prognózisán felül további 336 milliárd forinttal növekszik idén az eredményszemléletű hiány, amellyel együtt a GDP 6,5 százalékára nőhet a nyugdíjpénztári korrekció nélküli deficit. A bank elemzői hangsúlyozzák: a magasabb hivatalos deficitkimutatás ugyan nem jelent az eddigiekhez képest többletfinanszírozási igényt, ám a befektetők számára rontja a kockázati megítélést.
Ráadásul a Budapest Airport privatizációja is meghiúsulni látszik, így vélhetően az e tranzakcióból befolyó pénz százmilliárdos nagyságrendű részének konceszsziós bevételként való elszámolásával sem javítható a hiány.
Őrült végjáték: csodagól döntött a Real Madrid rekordot jelentő mérkőzésén
