Költségvetési adok-kapok 2004-ről

Indulatoktól sem mentesen zajlott tegnap a parlamentben a 2004. évi költségvetés végrehajtásáról szóló törvényjavaslat általános vitája. Míg az ellenzék elfogadhatatlannak tartja, és súlyos gazdálkodási problémákra mutatott rá, addig a kormánypártok a zárszámadás külső-belső összhangjának egyre javuló tendenciájáról szónokoltak.

Hunyor Erna
2005. 09. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által elkészített 2004. évi zárszámadás ellenőrzésének általános vitája zajlott tegnap a parlamentben. A jelentésből kiderült: nem csökkentek az államháztartás gazdálkodási problémái, a büdzsé tavalyi mérlegének főöszszege jelentős mértékben eltér a módosított előirányzathoz képest, a bejelentettnél 218 milliárd forinttal nagyobb az államháztartás hiánya. A jelentés szerint probléma, hogy rendszeressé vált a bevételi és kiadási előirányzatok utólagos módosítása. – Folyamatosan javuló tendenciát mutat az ÁSZ jelentése szerint a zárszámadás külső-belső összhangja – mondta Göndör István, az MSZP vezérszónoka. Kiemelte: csökkentek az adóterhek, nyolc százalékkal nőttek a beruházások, 2004-ben 17 százalékkal növekedett az export, 14 százalékkal pedig az import. Tállai András (Fidesz) a zárszámadással kapcsolatban úgy fogalmazott: a KSH kimutatása szerint 2004-ben a reálbérek egy százalékkal csökkentek. „2004 az adóemelés, a reálbércsökkenés, és a vállalkozások megnyomorításának az éve volt” – fejtette ki véleményét. Rámutatott, hogy a szociális-liberális kormányzat ideje alatt a 2003. költségvetési évbe belebukott László Csaba pénzügyminiszter, a 2004. évbe belebukott Draskovics Tibor pénzügyminiszter. „Nyugodtak lehetnek, ha így folytatják, akkor a 2005-ös évbe az egész kormány bele fog bukni” – tette hozzá. Szerinte az a következménye a súlyos, csőd felé tendáló költségvetési politikának, hogy elveszítjük az EU bizalmát, hitelvesztettek leszünk a befektetők szemében, a magyar családok pedig reményvesztettek.
Karsai Péter (MDF) felszólalásában azt mondta: „A zárszámadásból egy gyenge kormány és egy erőtlen parlament képe rajzolódik ki. Rossz terveket nem lehet jól végrehajtani.” Lezsák Sándor (független) a költségvetési beszámolót mind formailag, mind tartalmilag elfogadhatatlannak nevezte.
A következő napirend a számvitelről és a könyvvizsgálói tevékenységről szóló törvényjavaslat módosítása volt. Ennek révén csökkennek az egyszerűsített éves beszámolót készítő vállalkozásokra vonatkozó számviteli kötelezettségek – mondta Molnár Albert, a PM politikai államtitkára expozéjában. A parlamenti frakciók képviselői támogatták a számviteli és a könyvvizsgálói tevékenységről szóló törvényeket módosító törvényjavaslatát, de a Fidesz szerint a módosítás nem javítja a vállalkozások versenyképességét.
Ezt követően a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről (PSZÁF) szóló törvény módosító javaslata következett. Molnár kifejtette: változást jelent, hogy a módosítással megszűnik a kétévenkénti átfogó vizsgálati kötelezettség, és ehelyett a PSZÁF a piaci folyamatok figyelemmel kísérése alapján ütemezi majd az ellenőrzéseket. A módosítás bevezeti a piacfelügyeleti eljárást, s az engedély nélküli tevékenység megállapítása esetén megtilthatja a tevékenység végzését, büntetőeljárást kezdeményezhet az illetékes hatóságnál, és pénzbírságot szabhat ki. Molnár László (MSZP) a szocialista frakció támogatásáról biztosította a törvényjavaslatot. Dancsó József (Fidesz) szerint frakciója elvben támogatja a közigazgatási eljárás szabályainak módosítását, de csak módosító javaslatok beépítésével. Szalay Gábor (SZDSZ) ugyancsak képviselőcsoportja elvi támogatását fejtette ki, hozzátéve, hogy van néhány tézis, amely súlyosan és indokolatlanul korlátozza a magán- és kisbefektetők jogait. Pettkó András (MDF) nem zárta ki a törvényjavaslat támogatását, de szerinte is módosításokra van szükség.

Aggódik az üzleti világ. A magyar államháztartás helyzete, a hiány mértéke komoly aggodalomra ad okot, a deficitet gyorsan, radikálisan mérsékelni kell – jelentette ki az Országgyűlés európai ügyek bizottságának ülésén Pécsi-Szabó Miklós, a Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC) elnöke. A parlamenti testület az ülésén a HEBC legutóbbi jelentését tekintette át, amelyet a szervezet Az út az euróhoz címmel publikált az idei nyár közepén. A HEBC elnöke hangsúlyozta: minél előbb konzekvens gazdaságpolitikát kell megvalósítani az országban, ez kulcskérdés az ország szempontjából, mivel egyidejűleg szolgálja az euró mielőbbi bevezetését, és hazánk versenyképességének növelését is. Pécsi-Szabó szerint a versenyképesség erősítéséhez nélkülözhetetlen az ország adórendszerének, adóterhelésének komplex áttekintése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.