Tiltakozó koncertet tartott az ATTAC nevű civil szervezet a Tabánban a térség fáinak megmentéséért. A környezetvédők szerint a városvezetés és a különböző hatóságok mindent megtettek, hogy Budapest szívében egy talpalatnyi zöldterület se maradjon. Úgy látják, ezt támasztja alá, hogy a Rácz fürdő mellett épülő ötcsillagos luxushotel engedélyezéséről szóló határozatot (a MIÉP kivételével) az összes pártfrakció elfogadta a Fővárosi Közgyűlésben. „Az építkezés területét már nem tudjuk visszaszerezni, de azt megakadályozhatjuk, hogy a pénzéhes befektetők tovább terjeszkedjenek a természet kárára” – hirdették plakátjaikon az ATTAC magyarországi képviselői.
Mint ismert, a Rác fürdő helyén létesülő luxusszálloda és gyógyfürdő alapkövét idén áprilisban rakták le. A tervek szerint a jelenlegi fürdőt több mint négyezer négyzetméteresre bővítik, egy ötvenszobás, háromemeletes szálloda megépítésével, amely alatt mélygarázs is lesz. A beruházás mintegy ötmilliárd forintba kerül, de az elképzelések szerint további kétmilliárdból egy felszíni parkolót és siklót is építenének, amely a Citadelláig szállítaná a turistákat. Ez utóbbit szeretnék megakadályozni a környezetvédők.
Neumann Pál, az ATTAC munkatársa a helyszínen közölte lapunkkal: még nem késő megvédeni a megmaradt fákat, hiszen ahhoz, hogy az egész komplexum megépülhessen, még rengeteg fát kell kivágni, ami a Tabán parkjának megszüntetését jelentené.
– Nagy Gábor Tamástól, az I. kerület polgármesterétől megtudtuk, hogy a főváros 25 százalékban tulajdonosa a beruházást végző Rác Nosztalgia Kft.-nek, vagyis elsősorban ők felelősek a fairtásért. Demszky Gábor nem válaszolt a leveleinkre, ezért a Tabán megmentése érdekében nyílt levelet küldtünk Sólyom László köztársasági elnöknek is, amelyben felhívtuk a figyelmét, hogy a budapesti zöldterületek már most sem érik el az uniós átlag töredékét – tette hozzá a környezetvédő.
Ismert: a szállodaépítéssel gyakorlatilag elvesztette funkcióját Budapest egyik legnépszerűbb parkja. A Tabánban korábban tavasztól őszig szabadtéri koncerteket, népzenei találkozókat és más kulturális eseményeket tartottak. Itt volt Budapest népszerű művészkocsmája, a Rác kert is. Mindezek helyén most luxusszálloda épül, közel száz fa kivágásával. Az elmúlt tizenöt évben több tucat park tűnt el részben, vagy egészben a főváros térképéről.
Kiirtott és fenyegetett zöld területek Budapesten
I. kerület: Tabán, fürdő- és szállodaberuházás 4000 négyzetméteren. További terv egy Gellért-hegyi sikló és egy autóbuszgarázs építése.
II. kerület: a Mammut bevásárlóközpont felépítése érdekében teljes egészében kivágták a Széna téri parkot, Budapest egyik legszennyezettebb levegőjű csomópontjának szomszédságában.
V. kerület: a belvárosi mélygarázsépítések közül több közparkokat érintett. A legnagyobb kárt a József nádor téri park alá tervezett garázs jelentené, ha megvalósul. Itt szinte az összes fát ki kellene vágni. Mélygarázsok miatt kivágnák a fákat a VI. kerületben is, a Nagymező utcában és a Jókai téren.
XIII. kerület: a jövő évi úszó Európa-bajnokság érdekében az önkormányzat engedélyezte a főváros legértékesebb közparkjának, a Margitszigetnek a megcsonkítását. Itt kéthektárnyi zöldet irtottak ki a bajnokságra felépülő medencék, lelátók és parkolók érdekében.
XIX. kerület: egy bevásárlóközpont építése érdekében, a Kőbánya-Kispest vasútállomás és BKV-végállomás mellett egy hektár kivágását tervezik a Kúttói erdőből, s beépítenék a BKV Rt. sportpályáját is. Emellett egy beruházó 1200 lakásos lakóparkot építene a Főkert Rt. telephelyére.
XI. kerület: Őrmezőn parkolót és buszvégállomást terveznek a sportpálya helyére, a Budafoki út melletti sportpályát is beépíti majd egy beruházó. Emellett a hidegkúti sportpálya összezsugorítását tervezik egy lakópark érdekében. Korábban beépítették a Petőfi híd budai hídfője mellett az Irinyi utcai parkot is.
Magyar Péterék az EPP-vel és a baloldallal közösen mentegetik Ursula von der Leyent
