I ngadoztak a búzajegyzések a nemzetközi piacokat meghatározó chicagói tőzsdén. A kukorica árai közeli terminusra csökkentek, míg távolabbi határidőre emelkedtek, az európai búzajegyzések pedig minimálisan, de erősödtek a harmincötödik héten. Az Amerikai Egyesült Államokban mind a búza, mind a kukorica jegyzésáraira erősen hatott, hogy a pusztító Katrina hurrikán az áruszállítást jelentős mértékben korlátozta, ráadásul komoly mértékben megugrottak az olajárak, ami alapvetően meghatározza a szállítás költségeit. Mindezek következtében felerősödött a spekuláció, nőttek az áringadozások. Megélénkült a búza nemzetközi kereskedelme, ami kihatott az USA exportjára is. Az árszint időről időre visszacsúszott, elsősorban a kedvező orosz, ukrán termésről szóló beszámolók miatt. A kukorica kereskedése viszont kissé lelassult. Szakértők szerint azonban ez még nem ad okot az aggodalomra. Az Agrograin Rt. elemzői szerint a nemzetközi gabonapiacokon a közeljövőben lanyhulhatnak az üzletkötések, ugyanakkor egy nagyobb vásárló, így például Kína megjelenése a piacon alapjaiban változtathatja meg a várható tendenciát.
A Budapesti Árutőzsde (BÁT) piacain a harmincötödik héten drasztikusan visszaesett a forgalom. A kereskedés az előző heti szint 36 százalékát érte el, miközben 84 kontraktusnyi üzlet született 209 millió forint értékben. Búzából csupán 22 kontraktus forgott, a jegyzések pedig december kivételével tartottak maradtak. A kukoricaszekcióban csökkenő, illetve tartott árszint kísérte a visszafogott kereskedést. Ennek oka lehet, hogy a termelők csak most mérik fel az utóbbi hetek esőzéseinek hatásait. Sok helyen magas belvizek alakultak ki, ami egyes kártevők, betegségek elterjedéséhez vezethet. Egyelőre még mindig rekord-tengeritermésről lehet hallani és arról, hogy a kukorica betakarítása – az érés elhúzódása miatt – néhány héttel eltolódhat.
A legutóbbi, harminchatodik héten a Budapesti Árutőzsdén szinte végig stabilak voltak a búzajegyzések. Pénteken is a hétfői záróárak voltak érvényben, azaz decemberre 23 100, márciusra pedig 23 500 forintot ért a kenyérgabona tonnája. A kukoricajegyzések a hét első felében ingadoztak, csütörtökön azonban csaknem minden határidőre drágulást könyvelhettek el a termelők és a kereskedők. Pénteken a kukorica ára novemberre tonnánként 150 forinttal, 21 300 forintra, decemberre 190 forinttal, 21 500 forintra, jövő márciusra pedig 200 forinttal, 24 100 forintra emelkedett.
Annak ellenére pezsdültek meg csütörtökön a kukoricaárak, hogy ezen a napon Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Kínában elsősorban a magyar búzaszállítmányok sorsáról tárgyalt. A megbeszélések és a bővülő távol-keleti importigény eredményeképpen Kína pénteken megszüntette a magyar gabona 1977 óta érvényben lévő behozatali tilalmát, ezzel lehetőség nyílt ötszázezer–egymillió tonna magyar gabona exportjára. Kína korábban egy üszökbetegségre hivatkozva nem vette át szállítmányainkat. Sokáig hiába kértük annak tudomásulvételét, hogy Magyarországon nincs ilyen fertőzés: jelzéseinkre a kínaiak érdemben nem adtak választ.
„Egy afrikai gyereknek keményebb az élete” – a testvére durván beszólt Zverevnek
