Külföldiek kezében a hazai részvények

Igen koncentrált a hazai értékpapírpiac, s a részvények túlnyomó többsége a külföldi befektetők kezében van – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tegnap nyilvánosságra hozott jelentéséből, amely az idei első fél év értékpapír-befektetéseinek alakulását összegzi.

K. Tóth László
2005. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jegybanki adatsor szerint a Budapesti Értéktőzsdére (BÉT) bevezetett részvényeknél mindössze három – az OTP, a Mol és a Magyar Telekom – tette ki az összes állomány 75 százalékát, s ezek a papírok túlnyomórészt külföldi befektetők tulajdonában vannak. Az OTP 82,9 százalékát, a Mol 73,1 százalékát, a Magyar Telekom 94,2 százalékát a külföldiek birtokolták 2005. június végén. A hazai értéktőzsdét jelentős koncentráció jellemezte, hiszen az év közepén e három részvényen kívül mindöszsze további hat értékpapír – Richter, BorsodChem, Elmű, TVK, Egis és FHB) piaci állománya érte el a BÉT kapitalizációjának egyszázalékos küszöbértékét – állapítja meg az MNB jelentése, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy a forgalomban lévő állampapírok lejárati szerkezetét vizsgálva ellentét fedezhető fel az államadósság finanszírozására használt forintállampapírok eredeti és hátralévő futamideje között.
Miközben ugyanis az állampapírok eredeti lejárata egyenletesen oszlik meg a négy jelentősebb kategória között, addig a papírok hátralévő lejáratát vizsgálva az államadósság finanszírozásában elsősorban a rövid hátralévő futamidejű papírok dominálnak. A 2005. június végén forgalomban lévő állampapírok több mint felének lejárata legfeljebb két év, azaz az állam adóssága nagy részét rövid lejáratú értékpapírokkal finanszírozza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.