Több mint tíz éve tart a sakkvilág megosztottsága. Ezúttal nem célunk, hogy feltárjuk az okokat, és ismertessük a máig tartó kronológiát, csupán a válság kezdetét rögzítjük: Garri Kaszparov 1993-ban elhagyta a FIDE-t, és önálló szervezetet hozott létre.
Az összefogásra először 2002-ben mutatkozott szándék. A sakkozók megállapodtak az úgynevezett címegyesítési folyamatban. A FIDE-ágon Kaszparov mérkőzött volna meg a szervezet világbajnokával, a másikon pedig Vlagyimir Kramnyik játszott a 2002-es dortmundi vb-selejtező torna győztesével. Ha több mint egy évet csúszva is, ezt a páros meccset Kramnyik és Lékó között lebonyolították – az orosz nagymester 7-7-es döntetlennel megvédte címét –, ám Kaszparov sem Ponomarjovval, sem Kaszomdzsanovval nem ült asztalhoz. Megelégelve az áldatlan állapotot, a világelső ez év márciusában bejelentette lemondását, majd áprilisban a ma kezdődő nyolcas tornára sem fogadta el a meghívást. Hozzá hasonlóan döntött Kramnyik is, mondván, ő tartja magát a 2002-es határozathoz, azaz várja a San Luis-i győztes jelentkezését. Ez egyértelműen a torna presztízsének csökkenésével járt, amit mi mégsem bántunk, hiszen így nyílt meg az út Polgár Judit részvétele felé. S hát Kramnyik sem kalkulált rosszul… Kirszan Iljumzsinov, a FIDE-elnöke egészen vasárnapig azt hangoztatta, a tornával lezárul egy folyamat, s újra egy világbajnoka lesz a sportágnak. Majd hirtelen mégis kilátásba helyezte, hogy a győztes játszhat Kramnyikkal, ha ő vállalja a kihívást, és a díjalap legalább kétmillió dollár lesz.
A következő nyolc sakkozó előtt áll ez a lehetőség: Viswanathan Anand (indiai, 2788), Veszelin Topalov (bolgár, 2788), Lékó Péter (2763), Peter Szvidler (orosz, 2738), Polgár Judit (2735), Michael Adams (angol, 2715), Alekszander Morozevics (orosz, 2707), Rusztam Kaszimdzsanov (üzbég, 2670). A tét önmagáért beszél, de azt se hallgassuk el, hogy a dicsőségen túl már most is 300 ezer dollár üti a győztes markát. Tegnap – lapzárta után – tartották meg a sorsolást, ám azt már előtte is tudtuk, hogy rendkívül sűrű a program. A 14 fordulós menetet csupán három szabadnap (október 2., 7. és 12.) szakítja meg. A szakmai mellett tehát a pszichés felkészülés, valamint az akklimatizáció és az erőnlét is nagyon fontos. Ennek érdekében Polgár Judit és Lékó Péter is már a múlt hét elején elutazott a helyszínre. Még azt megelőzően, hasonló kérdéseket feltéve, beszéltünk velük.
– Élete legnagyobb próbája előtt áll? – kérdeztük Polgár Juditot.
– Játszottam már ehhez hasonló erősségű versenyeken, ám tagadhatatlan, hogy egyiken sem a világbajnoki cím volt a tét.
– Kit tart a torna esélyesének?
– Anand és Topalov az Élő-pontok alapján is kiemelkedik a mezőnyből. Elméletileg mögöttük Lékó következik, de ahogy legutóbb Dortmundban játszott, az alapján nem.
– Milyen szerepléssel lenne elégedett?
– Az Élő-pontszámok ritkán csalnak, eszerint ötödik vagyok a rangsorban. Csoda lenne, ha én nyernék, de ha csoda nem történik is, akkor is szeretnék a mezőny első felében végezni.
– Összejátszanak-e Lékóval?
– Elmúltak azok az idők, amikor a szovjet versenyzők politikai érdekből segítették egymást. Mi egymás ellenfelei is vagyunk, legfeljebb a torna végén képzelhető el megegyezés közöttünk, ha az eredmény mindkettőnknek megfelelő.
Lékó Péter a szupertornák mellett 2002-ben már játszott világbajnok-jelölti tornán, 2004-ben vb-döntőn, most pedig körmérkőzéses tornán juthat fel a csúcsra. Először azt kérdeztük tőle, ezek közül melyiket tartja a legrangosabbnak.
– A dortmundi verseny hasonló volt a mostanihoz, bár ott nem körmérkőzéses volt a lebonyolítás. Mindkettő nehéz viadal, az azonban csak ritkán adatik meg az embernek, hogy világbajnoki páros mérkőzést vívjon, ezért Brissago jelentette a csúcsot – hangzott Lékó válasza.
– Korábban Anandot emelte ki esélyesként, de őt is csak azért, hogy ez a teher az ő vállát nyomja. Tartja-e véleményét?
– Hasonló megfontolásból Topalovot is mellé sorolom…
– Milyen szerepléssel lenne elégedett?
– Az ilyen erősségű tornákon már az is bravúr, ha az ember a dobogón tud végezni. Ám hatalmas különbség, hogy itt a győztest egyúttal világbajnoknak nevezik.
– Összejátszanak-e Polgár Judittal?
– A sorsolás ismeretében erre legfeljebb csak a verseny utolsó szakaszában kerülhet sor, mint például az idén Wijk aan Zee-ben, amikor mindkettőnknek megfelelt a döntetlen.
Ezért szerencse, hogy Magyar Péter nincs döntéshozó pozícióban + videó
