Magyarázat az állástalanságra

Bákonyi Ádám
2005. 09. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétszázalékos GDP-növekedés automatikus foglalkoztatás-bővülést okoz az Európai Unióban, Magyarországon ehhez 4-5 százalék szükséges – ezzel magyarázta Csizmár Gábor a foglalkoztatottság „lassú bővülését”.
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége által szervezett fórumon a munkaügyi miniszter közölte, hogy a kormány középtávú munkaügyi stratégiája szerint 4-4,2 százalékos GDP-növekedés mellett évi 40 ezer fővel bővülhet a következő években a foglalkoztatottság. A stratégia fő irányai a mikro- és kisvállalkozások versenyhelyzetének javítása, a költségvetési szektor kiadásainak csökkentése, a civil szféra munkahelyteremtésének támogatása uniós forrásból. A miniszter szerint a mintegy 390 ezer inaktív „megmozdítása”, valamint az oktatásnak a munkaerőpiac igényeihez való igazítása is szükséges a cél eléréséhez. Csizmár Gábor közölte: 2002 óta 300 ezer új munkahely jött létre és 260 ezer szűnt meg.
Az MSZP 400 ezer új munkahelyet ígért 2002-ben, a kormány ehelyett most 400 ezer új munkanélküliről számolhat be – mondta Bernáth Ildikó.
A Fidesz foglalkoztatáspolitikai kabinetjének vezetője hangsúlyozta: az alacsony foglalkoztatás és a magas munkanélküliség óriási terheket ró a központi költségvetésre. Ha nincs kifizetett bér, akkor nincs munkáltatói adó- és járulékbefizetés, miközben munkanélküli-járadékot, illetve az erre már nem jogosultaknak önkormányzati segélyt kell fizetni. Bernáth kifogásolta, hogy a gazdaságpolitikát nem az erre illetékes szaktárca, hanem a Pénzügyminisztérium határozza meg a költségvetés tarthatósága alapján. Mintegy tízezer új munkahelytől estünk el azért, mert három autógyártó cég is inkább a környező országokban telepedett le Magyarország helyett – emlékeztetett Bernáth Ildikó.

Elutasítás a munkaadóktól. Az Országos Érdekegyeztető Tanács tegnapi ülésén a munkaadói oldal nem fogadta el sem a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény, sem a munka törvénykönyve módosítását. Ennek ellenére a szakszervezetek támogatását bírva a kormány kész teljes konszenzus nélkül is az Országgyűlés elé terjeszteni a két törvény módosítását célzó javaslatait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.