Nem teljesült a magyar kormány által vállalt hiánycsökkentés – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatalának tegnap közzétett éves jelentéséből, amely szerint hazánk tavalyi hiányadatai lényegesen rosszabbak a hivatalos magyarországi kimutatásokhoz képest. Az Eurostat 2004-re vonatkozó jelentésében a magyar államháztartás hiánya – jelentősen meghaladva a Pénzügyminisztérium által korábban közölt mértéket – elérte a GDP 6,5 százalékát, azaz a 25 tagú unióban hazánk produkálta tavaly Görögország után a legnagyobb hiányt. A korábban ismertetett hiányszámot elsősorban azért emelte meg az uniós statisztikai hivatal, mert a magyar kabinettel ellentétben nem az idei évre számolta el a tavalyi 13. havi béreket, hanem a 2004-es adatokat emelte meg vele. A brüsszeli kimutatás szerint a nyugdíjreformmal korrigált tavalyi deficitmutató a GDP 5,4 százalékára rúgott, miközben 2003-ban – szintén rácáfolva a korábbi közlésekre – a hiány 6,5 százalékos volt.
Kedvezőtlen adatokat tett közzé az Eurostat a magyarországi közadósságot illetően is, az új uniós közép- és kelet-európai tagállamok közül ugyanis hazánknak volt tavaly a legmagasabb az államadóssága: az uniós számítás értelmében a nyugdíjkorrekcióval mérsékelt államadósságunk a hazai össztermék 57,4 százalékát tette ki. Az adattal hazánk a lista sereghajtója lett, mivel a többi régiós tagállam GDP-arányos államadóssága 45 százalék alatti szinten volt 2004-ben. A most nyilvánosságra hozott mutatók ismeretében az EU várhatóan újabb intézkedésekre szólítja fel Magyarországot a magas hiány csökkentése érdekében – ezt brüsszeli illetékesekre hivatkozva közölte tegnap a Reuters hírügynökség, amely úgy értesült: az uniós pénzügyminiszterek találkozóit előkészítő gazdasági és pénzügyi bizottság pénteken vitatja meg a magyar deficittel kapcsolatos legutóbbi fejleményeket.
Az államháztartás finanszírozási igénye a vállalt hiánycsökkentés ellenére nem mérséklődött az elmúlt évekhez képest. A jövő évi költségvetés és ennek hatására a konvergenciapálya alakulására vonatkozó részletek továbbra is jelentős piacmozgató hírek lehetnek – figyelmeztetett tegnap az OTP Bank elemzési központja, hangsúlyozva, az államháztartás finanszírozási igénye a vállalt hiánycsökkentés ellenére nem mérséklődött az elmúlt évekhez képest.
Az Eurostat adatai azt mutatják, hogy csökken az államháztartás hiánya – értékelte a brüsszeli állásfoglalást a Pénzügyminisztérium, amely ugyanakkor jelezte: a magasabb brüsszeli hiánykimutatásról szóló Eurostat-döntést elfogadják.
Nem segített a trükközés. Az Eurostat tegnapi állásfoglalása csak azt a tényt rögzítette, amelyre az ellenzék már tavaly felhívta a figyelmet: a 2004-es büdzsében a bevételeket felül-, a kiadásokat pedig alultervezték, s ezen még a számkozmetika sem tudott segíteni – értékelte az uniós statisztikai hivatal jelentését tegnap Varga Mihály, az Országgyűlés költségvetési bizottságának fideszes elnöke, aki emlékeztetett: nemcsak a tavalyi, de az idei költségvetéssel is súlyos gondok vannak, az EU pénzügyi biztosa ugyanis arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar kormány szabálytalanul könyvelte el az autópálya-kiadásokat. A brüsszeli megállapítások ellenére Varga Mihály arra számít, hogy a könyvelési manőverezést az idén tovább folytatja a kormány. (Sz. E.)
Tarthatatlan konvergenciaprogram. Hazánk kénytelen lesz a Brüsszelnek elküldött – és eddig már többször módosított – felzárkózási programját is megváltoztatni, az Eurostat állásfoglalása értelmében ugyanis egyértelművé vált: a kormány nemcsak a tavalyi, de az idei és a jövő évi hiánytervet sem tudja teljesíteni. Veres János pénzügyminiszter a Napi Gazdaságnak adott tegnapi interjújában elismerte: nem tartható a jövő évi hiányterv, s az idei eredményszemléletű deficit is több lesz az előirányzott mértéknél. Veres ezt azzal indokolta, hogy az uniós állásfoglalás szerint az „autópálya-elszámolások” egy részét nem lehet hiánycsökkentő tételként elszámolni.