Második felvonás Varsóban

Az országgyűlési választások eredményeinek tegnapi hivatalos bejelentését követően megkezdődött a lengyelországi választási maraton második felvonása, a köztársasági elnöki tisztségért folyó verseny. A nagy esélyesek, Donald Tusk (Polgári Platform – PO) és Lech Kaczynski (Jog és Igazságosság – PiS) egyaránt a megfontolt kezdés mellett döntöttek, nyilatkozataik egymás elismeréséről szóltak, valamint a bizakodásról, amely szerint pártjaik a győzelmet követően sikeres kormányt hoznak majd létre.

Görömbölyi Dávid
2005. 09. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A választásokat követően készült első közvélemény-kutatások szerint 34 százalékkal 11 pontos hátrányban lévő Lech Kaczynski felzárkózását segítheti ikertestvére, Jaroslaw, aki a győztes PiS elnökeként már korábban bejelentette, Lech elnökké választása esetén nem vállalja a miniszterelnöki teendőket. Helyette a győztes párt Kazimierz Marcinkiewicz 46 éves közgazdászt jelöli miniszterelnöknek – derült ki tegnap este. A rivális Tusk korábban azt mondta, a sokáig tartó huzavona semmi esetre sem szolgálhatja az ország érdekeit, a koalíciós tárgyalások viszont csak a leendő miniszterelnök személyének ismeretében kezdhetők el.
Meglehetősen nehéz dolga van a két jelölt között választani kívánó polgároknak. Az elnöki tisztségért folytatott kampányban ugyanis háttérbe szorulnak az aktuálpolitikai, gazdasági kérdések, s inkább a külkapcsolatokról, valamint a hosszabb távú elvi kérdésekről folyik a vita. Ezekben pedig szinte teljes az egyetértés a két jobboldali személyiség között. Legyen szó az iraki szerepvállalásról vagy a fehéroroszországi lengyelek helyzetéről, a közigazgatásban eluralkodott korrupcióról vagy az adócsökkentések szükségességéről, a nyilatkozatok szinte megegyeznek.
Egyelőre úgy tűnik, más jelölt nem rúghat labdába október 9-én, egy esetleges meglepetés azonban nem zárható ki, különösen, mivel a szétforgácsolt baloldal választási veresége után újra összefogni látszik, s együttes támogatásukról biztosították az egyetlen állva maradt baloldali jelöltet, Marek Borowskit. Az SdPl vezetője meglepetésre készül, a közvélemény-kutatások alapján azonban mindöszsze 6 százalékon áll, s 11 százalékos támogatottságával még az Önvédelem (SO) jelöltje, a populista Andrzej Lepper is megelőzi. Úgy tűnik tehát, a győzelem a leendő kormánykoalíció két vezéralakja közül annak a kezébe kerül, aki taktikai fogásait az udvarias és baráti nyilatkozatok közepette jobban meg tudja valósítani.



Jog és Igazságosság (Prawo i Sprawiedliwosc – Pis). A lengyel politikai paletta legerősebb jobbközép pártját 2001-ben alapították meg a Kaczynski testvérek: Lech és Jaroslaw. A párt elnöke, Jaroslaw, valamint az egykori igazságügy-miniszter, jelenleg varsói polgármester Lech egyaránt keménykezűségükről és konzervatív elvhűségükről híresek, s ezáltal sikerrel gyűjtötték maguk köré a legendás Szolidaritás mozgalom szétszóródott híveit. A párt az Európai Parlamentbe már a harmadik legtöbb képviselőt küldhette Lengyelországból. Programjuk nem áll messze a párt retorikájától, következetesen szembehelyezkedik a gyenge állam képét felvázoló liberális ideológiákkal. Az adók csökkentésének szükségszerűségét nem tagadja, de csak lépésenként lesz hajlandó végrehajtani azt. A közigazgatás és az állami vállalatok pénzügyi áttekinthetőségének megteremtése prioritásként szerepelt a PiS választási programjában, a túlzott privatizációt azonban a párt a nemzet érdekeivel ellentétesnek tekinti. (G. D.)



Polgári Platform (Platforma Obywatelska – PO). A Donald Tusk által a PiS-hez hasonlóan szintén 2001-ben alapított mozgalom azzal a céllal jött létre, hogy irányt mutasson Lengyelország új generációjának, azoknak, akik nem tartják összeférhetetlennek a jobboldali gondolkodást és a kereszténydemokrata gyökereket a liberális gazdasági megoldásokkal. A PO 2004-ben az Európai Néppárt tagjaként már megnyerte az EiP-választást. A párt több szabadságot biztosítana az önkormányzatoknak a források elosztásában, a pénzügyi politika alakításában pedig a központi bank kapna nagyobb szerepet. Ez utóbbi megoldás különbözik a PiS terveitől, csakúgy, mint a PO privatizációra és adócsökkentés-végrehajtásra vonatkozó elképzeléseinek zöme is. Egyetértés várható azonban a partnerek között a platform társadalmi törekvéseinek, a munkajog, az oktatási rendszer, illetve a rendőrség reformjának szükségességében csakúgy, mint a munkanélküliség leküzdésének elsődlegességében. (G. D.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.