Szűk, egydolláros sávban ingadoztak a búzajegyzések a chicagói tőzsdén a harminchatodik héten, míg a kukoricaárak nagyobb kilengések mellett megszilárdultak. A búza- és a kukoricakereskedelemre jótékonyan hatott, hogy a Mexikói-öbölben elindult a szállítás, még ha csak a megszokottnál kisebb teljesítménnyel is. A kukoricajegyzések erőteljesebben mozogtak, mint a búzajegyzések, mert néhány korai betakarításról szóló riport jobb hozamokkal kecsegtetett az eddigi jelentéseknél. Az Agrograin Rt. elemzői szerint a gabonapiacokon a napokban továbbra is nyomott piaci árakkal lehet számolni, és csak az élénkülő nemzetközi kereskedelem térítheti el időlegesen az árakat e trendtől.
A Budapesti Árutőzsde (BÁT) piacain a 36. héten ismét erőre kapott a kereskedés, elsősorban a takarmánykukorica és a napraforgómag forgalma nőtt. A héten 181 kontraktusnyi üzlet született 526 millió forint értékben. A búza kereskedése drasztikusan csökkent, két kontraktusra született üzletkötés, a jegyzések pedig egész héten minden határidőre tartottak maradtak. A takarmánykukorica forgalma a hét első felében erőteljesen megugrott, a jegyzések folyamatosan emelkedtek a közeli hónapokra, ez a trend kiterjedt a későbbi határidőkre is. Nem hatott a piacra Gráf József agrárminiszter szeptember 6-i bejelentése, miszerint az országban jelenleg 4,4 milliárd forint beruházással együttesen 2,4 millió tonna kapacitású raktárak épülnek, s felújítanak 400 ezer tonna termény befogadására alkalmas tárolót. A betakarítás várhatóan késni fog, a jelenlegi meleg, szárazabb időjárás egyelőre jót tesz a kukorica érésének. Az olajos magvak közül a napraforgómag forgalma ugrott meg, a 40 kontraktusnyi üzletkötés ingadozó, de trendjében emelkedő irány mellett jött létre. Az előző (37.) héten befagytak a búzajegyzések, és a piac is lemerevedett, pénteken pontosan annyit ért a kenyérgabona decemberi lejárata, mint hétfőn, 23 100 forintot.
A kukorica jobban szerepelt, mint a búza, annak ellenére, hogy az első kereskedési napon itt sem változtak a jegyzések. Kedden néhány lejáratra emelkedtek a tengerijegyzések, amelyek szerdán ismét nem változtak. Csütörtökön megélénkült a kereskedés, a novemberi jegyzés 21 400 forintról 21 200-ra csökkent, és 47 kontraktussal kereskedtek a brókerek. A kukorica decemberi lejárata pedig 21 510 forintról 21 320-ra csökkent, miközben az alkuszok 29 kontraktust adtak és vettek erre a határidőre. Pénteken a takarmánykukorica novemberi jegyzése 10 forinttal 21 210-re, a decemberi 30 forinttal 21 350 forintra emelkedett.
A Kínai Népköztársaság több éven keresztül akár ötszázezer tonna magyar búza megvételére is hajlandó lenne, ha a szóban forgó mennyiséget Magyarország évről évre garantálni tudná – számolt be a múlt héten Benedek Fülöp, az agrártárca közigazgatási államtitkára kínai tárgyalásairól. Ennek feltétele, hogy a kínai állami gabona ki- és beviteléért felelős export-import cég, a Cofco illetékesei meg tudjanak állapodni a magyar szállítókkal a konkrét üzleti feltételekben. A konkrét megbeszélésekre előreláthatólag október elején Magyarországon kerül sor. Az államtitkár véleménye szerint az üzlet nagysága rosszabb esetben 50–70, jobb esetben pedig 80–100 millió euró között mozoghat.
Tűzvész pusztít Kaliforniában
