Merkel mögé állnak a Zöldek?

Joschka Fischer meglepte a Zöldeket. A külügyminiszter bejelentette, sem a pártban, sem a parlamenti frakcióban nem vállal vezető pozíciót. Egyszerű képviselőként a hátsó padsorban fog helyet foglalni. Meglepő döntése új színezetet ad a koalíciós tárgyalásoknak.

Stefan Lázár
2005. 09. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A zöld párt vezéregyéniségének elhatározása jelzés lehet a hivatalához foggal-körömmel ragaszkodó kancellár számára: itt az ideje, hogy búcsút vegyünk, másoknak kell kialkudniuk azt, ami utánunk jön. A mélyről indult és negyven esztendő során magasba emelkedett politikus azonban megtagadta volna önmagát, ha nem hagyja nyitva a kiskaput karrierjének folytatása előtt. Miniszteri tárcát ismét elvállal, ha létrejön a CDU–FDP–Zöldek koalíció. E stratégiai meggondolás megfelel Fischer taktikai ügyességének. A nehézkesnek ígérkező, a Zöldektől jelentős kompromisszumokat követelő és a párton belül minden bizonnyal civakodást kiváltó tárgyalásokat az úgynevezett „Jamaica-szövetség” (fekete-sárga-zöld) érdekében folytassák le mások és tegyék ki magukat a kritikának, hogy hűtlenek a párt alapfilozófiájához. És ha minden várakozás és ellentét ellenére mégis létrejönne a merész elképzelés, akkor ő – mint a Zöldek mindenhatója – diadalmasan visszatérhetne a kabinetbe. A Budakesziről kitelepített sváb család gyereke soha nem szűkölködött meglepő ötletekben. Ezúttal ugyan kijelentette, hogy két évtizeddel ezelőtt a hatalom érdekében lemondott személyi szabadságáról és most e cserét visszafelé kívánja lebonyolítani, de szinte elképzelhetetlen, hogy eddigi rangjához illő ajánlat esetén, tovább üldögélne a frakció másodrangú tagjai között.
A továbbra is kiszámíthatatlan koalíciós helyzet – a bajor CSU-ból érkezett javaslat után – új variációval gazdagodott: a törvényhozási időszak egyik felében CDU-, a másikban SPD-politikus töltené be a kancellár szerepkörét. A rotáció „izraeli importnak” felelne meg. Izraelben az 1984-es patthelyzet után a Likud és a Munkáspárt egy ilyen megegyezéssel alakított nagykoalíciót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.