Nem időszerű a Ferencváros

A kormányzat nem nyújt közvetlenül segítséget az FTC-nek oly módon, hogy 1,7 milliárd forintért megvásárolja tőle az Üllői út és a Könyves Kálmán körút kereszteződésénél található terület használati jogát. Az elképzelés alapja az volt, hogy itt épülhetett volna a 2012-es labdarúgó Eb egyik stadionja. Az állam szerint a beruházás nem időszerű, mert az Eb-pályázatról csak 2006 decemberében dönt az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA). Igaz, e körülmény már akkor is ismert volt, amikor az előterjesztés a kormány elé került.

2005. 09. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Ferencváros vezetői addig nem kívánják kommentálni a kormányzat döntését, amíg hivatalosan nem kapják kézhez az írásos indoklást. Ez csak napok kérdése lehet, miközben az ügyben végeredményben hónapok óta nincs előrelépés. Az egyesület és a kormány között eddig is a Nemzeti Sporthivatal közvetített, mindkét félnek elfogadható döntés előkészítése is elképzelhetetlen nélküle, ezért annak vezetőjét, Ábrahám Attilát kérdeztük a helyzetről.
– Június közepén lapunknak adott interjújában azt mondta, az államnak nincs módjában a Ferencvároson úgy segíteni, hogy az Üllői út és Könyves Kálmán körút kereszteződésében fekvő, nyolchektáros terület vagyonkezelői jogát egy forintért odaadja az egyesületnek. A sporthivatal ehhez képest, mondhatni, az FTC számára előnyösebb előterjesztést tett a kormány elé, miszerint az állam 1,7 milliárd forintért vegye meg az egyesület még tizenegy évig élő területhasznosítási jogát, amire a kormány most nemet mondott. Nincs itt ellentmondás?
– Úgy látszik, megint elölről kell kezdenünk a dolgok tisztázását. Az a bizonyos nyolchektáros terület valójában két, különböző helyrajzi számon fekvő telek. Az egyik hat hektár, a másik két hektár. Ez utóbbit az egyesület gyakorlatilag nem használja, ezt szeretné az állam mint tulajdonos értékesíteni. A hat hektárra vonatkozó vagyonkezelői jog átadására akár már ma van jobb ajánlatunk: ingyen is odaadjuk, hiszen ennek fenntartására az állam a Sportfolió Kht.-n keresztül évente 150 millió forintot fizet. Amint átadnánk, azaz az FTC átvenné a vagyonkezelői jogot, ez a teher már az egyesületet nyomná.
– A sporthivatal előterjesztése egyértelműen segítő szándékot fejezett ki, ugyanakkor jövőbeni előnyökkel is kecsegtetett. Sikeres Eb-pályázatunk esetén a területen megépítendő stadion lehetne az egyik helyszín. A kormányzat miért vetette el az ötletet?
– A kormány szerint pillanatnyilag nem időszerű a tranzakció, mert túlzottan kockázatos a beruházás kimenetele. Az Európai Labdarúgó-szövetség ugyanis csak 2006 decemberében dönt a 2012-es Eb helyszínéről.
– A végleges szó kimondásával nem lett volna érdemes megvárni legalább ez év novemberét, amikor az UEFA a pályázók körét háromra szűkíti?
– A bizonytalanság akkor is megmaradt volna.
– Azt a kifejezést használta, hogy pillanatnyilag nem időszerű ilyen döntést meghozni. E szerint később, mondjuk 2006 decemberében időszerű lehet?
– Sem az állami sportköltségvetés, sem az egyesület nem rendelkezik akkora tartalékokkal, hogy több mint egy évet várhatnánk az ügy lezárásával.
– A mostani döntés jelentése tehát mégis végleges nem. Hogyan tovább, van-e olyan megoldás, amelyik valamennyi félnek megfelelő lenne?
– Az állam azt szeretné, ha a kéthektáros telket pályázat útján értékesíthetné, a hathektáros vagyonkezelői jogát pedig átadhatná a klubnak. Az előbbi területet fel is mérték, egymilliárd forintra becsülik az értékét.
– Akkor hol itt a gond? Ha jól tudom, az FTC úgy szeretne megállapodni a remélt befektetővel, hogy kapna 2,7 milliárdot és a befektető ezen felül felépítene egy 15-20 ezer férőhelyes stadiont. A 2,7 milliárdból 1 milliárddal kielégítené az állam igényeit, saját céljaira pedig ugyanúgy maradna 1,7 milliárd, mint ahogy az a most elvetett előterjesztésben is szerepelt.
– Két gond is van. Egyrészt nehezen lehet úgy kiírni egy nyílt pályázatot két hektárra, hogy összekapcsolják a Ferencváros további hat hektárra vonatkozó érdekeivel. Másrészt az FTC által megálmodott stadion kivitelezése legalább 10 milliárd forint, s szinte lehetetlen olyan befektetőt találni, aki minimum 12,7 milliárd forintot fizetne így a teljes területért.
– Az állam tehát biztosítva szeretné látni az egyesület terveinek a megvalósulását is?
– Az állam elsősorban a terület értékesítésében érdekelt, de természetesen nem bánná, ha egyúttal az egyesület helyzete is megoldódna.
– A kormány tegnapi döntésével az ügy viszont visszakerült oda, ahol júniusban volt. Nem volt időfecsérlés az elvetett tervvel próbálkozni, hiszen azt már júniusban is tudtuk, hogy az Eb-pályázatról 2006 decemberében dönt az UEFA?
– A sporthivatal nem azzal a szándékkal készítette el előterjesztését, hogy az eredménytelen lesz, de megérti a kormányzat szempontjait.
– Mikor várható érdemi döntés, esetleg megoldás az ügyben?
– Nem tehetek ígéretet. Újból le kell ülnünk tárgyalni az egyesület vezetőivel. Mindkettőnknek az az érdeke, hogy mihamarabb találjunk megoldást, és ez azért ösztönző erő.



Spórolás? Az FTC-hez köthető ingatlanügylet mellékszála, hogy az egyesület nyáron az OTP-től felvett 238 millió forint hitelt, amit október végéig kell törlesztenie. Amennyiben ennek nem tud eleget tenni, akkor nemcsak e kötelezettség, hanem vele együtt több jog is az államra szállhat. Azaz a kormány miért fizetne 1,7 milliárd forintot azért, amit 238 millióért is megszerezhet. Erre a felvetésre Batiz András kormányszóvivő érdeklődésünkre azt mondta: a kormányzat azért nem kívánja 1,7 milliárd forintért megvenni az FTC-től a területhasznosítási jogot, mert a befektetés nem időszerű, más kormányzati megfontolásról ő nem tud.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.