Lapértesülés szerint Ariel Saronnak Tony Blair brit miniszterelnök az ENSZ-ben tartott minapi csúcstalálkozón javasolta, hogy látogasson el Nagy-Britanniába – írta az MTI. Saron azonban úgy válaszolt: szívesen ellátogatna Londonba, de Almoghoz hasonlóan ő is sok évig szolgált az izraeli hadseregben, és ő is tábornok. „Úgy hallottam, hogy a brit börtönök igen kemények… Nem szeretnék kikötni valamelyikben” – mondta állítólag az izraeli kormányfő a brit miniszterelnöknek.
Almog tábornok a minap az El Al izraeli légitársaság járatán érkezett a londoni Heathrow repülőtérre, ahol már a Scotland Yard emberei várták az egyik londoni bíróság által kiadott őrizetbe vételi utasítással. A magas rangú izraeli katonatisztet egy emberi jogi csoport jelentette fel azzal a váddal, hogy a tábornok vezénylete alá tartozó egységek 2002-ben 59 palesztin házat romboltak le Gázában. Az as-Sark al-Auszat című arab lap szerint a Judzsad Had nevű izraeli emberi jogi szervezet egy palesztin csoporttal együttműködve tájékoztatja az európai országok hatóságait az izraeli politikusok és katonák jogsértéseiről. Almog, akit a londoni izraeli katonai attasé értesített a rá váró rendőrök jelenlétéről, végül nem szállt ki a repülőgépből, hanem visszatért Izraelbe.
A The Times szerint Móse Jaalon volt izraeli vezérkari főnök is tervezett londoni útja törlésére kényszerült az ellene induló esetleges eljárás kockázata miatt, sőt az izraeli hatóságok figyelmeztették a jelenlegi vezérkari főnököt, Dán Haluc vezérőrnagyot is arra, hogy ne utazzon Nagy-Britanniába. A Hickman Rose nevű brit szervezet és a Palesztin Központ az Emberi Jogokért nevű gázai csoport szerint Móse Jaalon és Dán Haluc felelősek azért, hogy egy izraeli támadás során 2002. július 22-én egytonnás bombát dobtak egy zsúfolt gázai épületegyüttesre, amelynek következtében 14 ember – többségük gyermek – meghalt. Izrael végül úgy határozott, hogy egyetlen volt vagy jelenlegi katonai vezető sem utazik Európába addig, amíg letartóztatás fenyegeti őket az öreg kontinensen.
Nem ez az első eset, hogy izraeli katonai vezetőket háborús bűnökkel akarnak perbe fogni – írja a Times. Emlékeztet arra, hogy az 1982-es Szabra és Satila menekülttáborokban végrehajtott mészárlás áldozatainak hozzátartozói Saront – aki abban az időben védelmi miniszter volt – egy alkalommal jogi úton megtámadták, ám végül akciójuk sikertelenül végződött. Jogvédők azt akarják elérni, hogy a brit törvények büntessék a genfi konvenciókat megsértő embereket attól függetlenül, hogy az eset hol történt.
Donald Trump üzent: Isten áldja Texast
