Románia hitelt vár az árvízi újjáépítésre

Levonult az árhullám Románia keleti felében, de továbbra is komoly gondot jelent az elárasztott települések lecsapolása és a hajléktalanná vált emberek elszállásolása. Bukarest európai hitelre is számít.

2005. 09. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglett az eredménye annak, hogy a román hatóságok – az idei árhullámsorozat idején először – hatékonyan felkészültek a természeti csapásra.
Az ország keleti felében lévő Dobrudzsa tartományban tegnapra virradóra különösebb gond nélkül levonult az ár a Ialomita folyón, amely több várost fenyegetett elárasztással. Mindez annak volt köszönhető, hogy a hadsereg bevetésével, harmincezer homokzsákkal nyolc kilométeres szakaszon megerősítették a Ialomita völgyét, így a megemelt töltés megakadályozta a folyó kiöntését. A kárelhárító alakulatok így minden erőfeszítésüket az elárasztott kelet- és dél-romániai települések lecsapolására összpontosíthatják.
Bukarest három lakónegyedében, ahol pincékben, udvarokon ma is áll a belvíz, továbbá a Fekete-tenger partján fekvő Tuzlán nagy kapacitású szivatytyúkkal tervezik kiemelni a vizet. Emellett sürgősen el kell szállásolni a földönfutóvá vált helybeli hatvan családot. Nekik a kormány valószínűleg munkatelepeken használatos barakkokat utal ki.
Becslések szerint Romániában több százra rúg az olyan hajléktalanná váltak száma, akiknek a tél beálltáig nem tudják újjáépíteni a házát. Az egészségügyi minisztérium nekilátott a lakosság beoltásának, emellett tízezer embernek elegendő gyógyszert és orvosi felszerelést indítottak útnak az elárasztott területekre.
Bukarest ugyanakkor ígéretet kapott az Európai Befektetési Banktól egy hatszázmillió eurós, harminc éven belül törlesztendő hitelre, amelyet az árvíz által tönkretett infrastruktúra helyreállítására fordíthat az ország.

Vesztegzár Nagylaknál. Vesztegzárat léptettek életbe tegnaptól a bukaresti hatóságok a román–magyar határ Arad megyei szakaszán a madárinfluenza esetleges elterjedésének megelőzése érdekében. Viorel Agud, a területi állat-egészségügyi igazgatóság illetékese közölte, hogy Nagylak és Varsánd határátkelőhelyeknél fertőtlenítenek valamennyi, az országba ki- és belépő tehergépkocsit. Emellett az Oroszországból érkező járműveket tüzetesen ellenőrzik. Napokon belül hasonló rendszert vezetnek be a szintén Arad megyei Tornyánál is, ahol ugyancsak létesítenek egy, a járművek fertőtlenítésére alkalmas állat-egészségügyi állomást. A román hatóságok az Ázsiában és Oroszországban felbukkant madárinfluenza-járvánnyal magyarázzák a megelőző intézkedéseket, amelyek között szerepel az is, hogy Romániába tilos tyúkhúst és tojást bevinni Oroszországból és Ukrajnából. A bukaresti mezőgazdasági tárca nemrég bejelentette, hogy október elsejétől hagyományos influenza elleni védőoltásban részesíti a Románia legnagyobb madárpopulációjával rendelkező Duna-delta környéki megyék lakosságát, sőt az sem kizárt, hogy a Duna-deltában megtiltják a vadászatot is. (R. Sz.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.