Kolostorban bujkál Gotovina?
Zágráb. A római katolikus egyház és a vatikáni hierarchia rejtegeti a háborús bűnök gyanújával körözött Ante Gotovina horvát tábornokot a hágai Nemzetközi Törvényszék főügyészének tegnap Londonban megjelent nyilatkozata szerint. Carla Del Ponte a The Daily Telegraphnak azt mondta: úgy tudja, hogy Gotovinát egy horvátországi ferences kolostorban bújtatják. Del Ponte szerint a Vatikán valószínűleg „néhány nap alatt pontosan ki tudná deríteni”, hogy a körözött tábornokot a nyolcvan horvát kolostor közül melyikben rejtegetik. (MTI)
Meghalt Wiesenthal
Bécs. Kilencvenhat éves korában Bécsben meghalt Simon Wiesenthal, a II. világháborús náci háborús bűnösök leghíresebb üldözője – jelentette be tegnap Marvin Hier rabbi, a Los Angeles-i Simon Wiesenthal Központ egyik alapítója és elöljárója. Wiesenthalt, aki az antiszemitizmus és az előítéletek elleni harcnak szentelte életét, álmában érte a halál bécsi otthonában. Hier rabbi szerint sokan a holokauszt lelkiismereteként gondoltak rá, akinek eltökélt szándéka volt az igazságszolgáltatás kezére juttatni a legsúlyosabb bűntett elkövetőit. (MTI)
Feljelentették Adrian Nastasét
Bukarest. Bűnvádi feljelentést tettek a kormányzó román Nemzeti Liberális Párt képviselői tegnap Adrian Nastase, a bukaresti képviselőház szociáldemokrata elnöke ellen. A liberálisok hivatali hatalommal való visszaéléssel vádolják Nastasét, mivel szerintük korábban a honatyák egyharmadának kérésére sem hívta össze a parlament plénumát, továbbá nemrég házszabályellenesen járt el, amikor egy szavazás után nem ismertette a tartózkodó képviselők számát. A liberális–demokrata többségű román koalíció hetek óta próbálkozik a szenátus és a képviselőház baloldali elnökeinek leváltásával, ám még mindig nem sikerült ez irányban módosítani a házszabályt. (R. Sz.)
Phenjan újabb feltételeket szab
Phenjan. Észak-Korea nem mond le atomfegyverprogramjáról, amíg az Egyesült Államok nem szállít számára könnyűvizes atomreaktorokat – közölte tegnap Phenjan. Hat ország képviselői a kínai fővárosban jutottak megállapodásra az észak-koreai nukleáris program leszerelésének elveit rögzítő közös nyilatkozatról, amelyben Phenjan vállalta: lemond valamennyi nukleáris programjáról, mielőbb visszatér az atomsorompó-egyezményhez, és kész alávetni magát a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőrzéseinek energiaügyi és más gazdasági segítségért cserébe. (MTI)
Nagyon ritka, hogy egy hivatalban lévő miniszterelnök ilyen interjút ad
