Két napon keresztül latolgatta a Népszabadság, hogy a jövő évi választásokat – amennyiben az a szokások szerint vasárnap lenne – mikorra írhatja ki Sólyom László államfő. A napilap előbb „parlamenti körökre” hivatkozva április 9-ét, illetve április 23-át valószínűsítette, majd választási szakemberek nyilatkozatai alapján a lap egyértelművé tette: az első forduló egyetlen lehetséges időpontja május 7. Wéber Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtófőnöke lapunknak elmondta: Sólyom László még nem foglalkozott a választások időpontjának kérdésével, mert „ez nem időszerű”. – Az államfő november második felében, Szili Katalin házelnökkel való találkozója alkalmával foglalkozik majd a parlament tavaszi ülésszakának menetrendjével és ezzel összefüggésben a választásokkal – közölte Wéber.
A Választási Szakértők Közép- és Kelet-európai Egyesületének főtitkára szerint a köztársasági elnök több időpont közül választhat a voksolás kiírásakor. Tóth Zoltán az MTI-nek kifejtette, hogy a jogszabályi rendelkezések alapján negyvenhét olyan nap van áprilisban és májusban (az alkotmány ezt a két hónapot tartja fenn parlamenti választásokra), ami szóba jöhet. A választási eljárásról szóló törvény értelmében ünnepnapokon, munkaszüneti napokon, az ezeket megelőző és követő napokon nem lehet kitűzni választást és népszavazást. Ezek szerint a parlamenti választások első és második fordulója sem eshet április 15-re, 16-ra, 17-re, 18-ra (a húsvét miatt), illetve április 30-ra, május 1-jére és 2-re (a munka ünnepe miatt).
Tóth Zoltán emlékeztetett, hogy a rendszerváltozás óta kialakult az az íratlan szokás, hogy a választásokat általában vasárnapra írja ki az államfő, ám az 1990-es, a köztársasági elnök választásának módjáról szóló népszavazás, illetve az európai parlamenti választás is szombatra esett.
A választások kiírása azért is fontos lehet, mert a legfőbb ügyész mandátuma május 16-án lejár, utódjáról a parlamentnek kell dönteni. Egyes szakértők szerint nem kétséges, hogy Polt Péter utódjáról a mostani Országgyűlés hozhat döntést technikai okok miatt. – A rendszerváltozás óta a választások eredményének kihirdetése után huszonnégy és harminc nap kellett a parlament alakuló ülésének összehívására – figyelmeztetett egyik informátorunk, aki szerint ezentúl további időt vesz igénybe a bizottságok felállítása. Ez azért fontos körülmény, mert az új legfőbb ügyészt szakbizottságnak is meg kell hallgatnia. – Ha április 23-án már megtartanák a második fordulót, akkor sem valószínű, hogy az új parlament május 16-ig kinevezhetné Polt utódját – nyilatkozta forrásunk.
Babos Tímea már négy győzelemnél jár Wimbledonban
