Támogatott vagyonszerződés

A Fidesz által készíttetett közvélemény-kutatás szerint az emberek túlnyomó többsége, köztük az MSZP szavazóinak nagy része is egyetért azzal: ha bizonyíthatóan korrupció kísért egy privatizációs ügyet, akkor az állam vegye vissza az illető vagyontárgyat. A pénzügyminiszter szerint senki nem vitatja, hogy vizsgálatot kell indítani szabálytalan privatizáció esetén.

Tábori Gabriella
2005. 09. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még a szocialista szavazók 92 százaléka is egyetért a nemzeti vagyonszerződés gondolatával – derül ki a Fidesz által készíttetett közvélemény-kutatásból, amelyet Áder János, a nagyobbik ellenzéki párt frakcióvezetője mutatott be tegnap képviselőcsoportjának tanácskozásán. A felmérés arról tanúskodik, hogy a megkérdezettek közül a Fidesz támogatóinak 98 százaléka áll ki amellett, hogy meg kellene határozni a nemzeti vagyon azon körét, amelyet a mindenkori kormány nem adhat el. A válaszadók nagy többsége van azon az állásponton, hogy felül kellene vizsgálni a szabálytalan privatizációs ügyeket. A nagyobbik ellenzéki párt táborában több mint 95 százaléknyian támogatják e gondolatot, de az MSZP-sek több mint 86 százaléka is egyetért ezzel.
A közvélemény-kutatás kitért arra is, hogy amennyiben bizonyíthatóan korrupció kísért egy privatizációs ügyletet, abban az esetben az állam vegye vissza a szóban forgó nemzeti vagyontárgyat. Erre a felvetésre a megkérdezett Fidesz-szavazók 93 százaléka felelt igennel, az MSZP támogatói körében pedig majdnem 77 százalék volt az arányuk.
Vajon Gyurcsány Ferenc miniszterelnök meghallja-e a magyar választópolgárok véleményét, és figyelembe veszi-e a következő hetek, hónapok privatizációs döntései során? – kérdezte Áder János.
Az ellenzéki politikus tegnap a parlamentben napirend előtt is e témában szólalt fel. Bírálta Kóka János gazdasági minisztert, aki szerinte félremagyarázta Orbán Viktor privatizációval összefüggő szavait, amikor a Fidesz elnökét Sztálinhoz hasonlítva visszaállamosítást vizionált. Ennek kapcsán Áder megjegyezte: „Egy nehéz sorsú, többmilliárdos magánvagyon sorsát a hátán cipelő miniszternél is elszakadhat időnként a cérna.”
A Fidesz frakcióvezetőjének felszólalására reagálva Veres János pénzügyminiszter kifogásolta, hogy az ellenzéki politikus egy olyan közvélemény-kutatásra hivatkozik, amelyről nem tudni, ki készítette, hány fő megkérdezésével. Ettől még – ismerte el a tárcavezető – lehet, hogy valósak a számadatok. (A felmérés telefonos, 800 fős országos, reprezentatív, készítője a Kontroll Csoport.) Elmondása szerint senki nem vitatja, hogy szabálytalan privatizáció esetén vizsgálatot kell indítani, bár mint mondta, nem tud erre vonatkozó jelzésről. Utalva a privatizációs törvény – egyszerű parlamenti többséggel módosítható – mellékletére, kijelentette: már létezik egy, az el nem adható vagyoni kört rögzítő jogszabály. Szavai szerint a jelenlegi kormány az elmúlt időszakban nem szűkítette, hanem bővítette ezt a vállalati kört. Veres János, szélkakas-politizálással vádolva a Fideszt, azt kérte számon az ellenzéki párton, hogy az szerinte a kormányzása idején mást mondott a privatizációról, mint most.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.