Terítéken a 2004-es zárszámadás

A tavalyi gazdasági évet értékelő zárszámadási törvényről vitázott tegnap az Országgyűlés. Veres János pénzügyminiszter expozéjában kifejtette, a reálgazdasági folyamatok a tervezettnél kedvezőbben alakultak 2004-ben, amit Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke is elismert, ám közölte: ennek ellenére nem javultak a legfontosabb mutatók. A legnagyobb problémát az okozta, hogy az áfabevételek elmaradtak a tervezettől.

Hunyor Erna
2005. 09. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kötelességnek tekinti a demokratikus koalíció, hogy az Országgyűlés részére megbízható, teljes körű és valós képet mutasson be a költségvetés 2004. évi alakulásáról – mondta tegnap Veres János pénzügyminiszter expozéjában a 2004-es költségvetés végrehajtásáról szóló törvényjavaslat általános vitájának kezdetén a parlamentben. Kifejtette: a tavalyi költségvetési bevételek 5333,1 milliárd forintot tettek ki, a kiadások 6237,6 milliárd forintot értek el, tehát a hiány összege 904,5 milliárd forint volt. Hangsúlyozta: 4,2 százalékkal nőtt a GDP, s az unióból érkező pénzek hatására javult a finanszírozási feltételrendszer, csökkent az ország nettó külső finanszírozási igénye, és a 6,8 százalékos infláció a várakozásoknak megfelelő volt. A pénzügyminiszter úgy fogalmazott, hogy az államháztartás hiánya az előző évhez képest nagymértékben csökkent, de annak mértéke elmaradt a törvényben elfogadottól. Az unióból tavaly 183 milliárd forint érkezett be a költségvetésen keresztül, azonkívül agrártámogatásra 85,5 milliárd forintot kaptak meg a gazdák magyar forrásból, megelőlegezve az uniós támogatást – mondta Veres.
Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke a 2004-es zárszámadásról azt mondta: a legfontosabb pénzügyi egyensúlymutatók nem javultak, ebben a kül- és belgazdasági folyamatok hatása mellett az is közrejátszott, hogy az uniós csatlakozással összefüggő módszertani váltás miatt a várakozástól jelentősen elmaradtak a bevételek. Ráadásul néhány fontos előirányzat terén tervezési hibák is kimutathatók. A legnagyobb problémát az áfabevételek tervezettől való elmaradása okozta a 2004. évi költségvetésben. Kijelentette: a pénzügyi kormányzat múlt év végi, az áfa-visszatartással kapcsolatos intézkedése nem tartható indokoltnak, és a költségvetésnek többletterhet okozó intézkedés a kötelező maradványképzéssel (zárolás) együtt megközelíti a költségvetés hiányát. Az ÁSZ elnöke azt ajánlotta a kormánynak, fontolja meg a 2006. évi költségvetés összeállítása során a maradványkövetelmények előírásának elhagyását. Kovács szólt arról, hogy a többféle elszámolás, a zárszámadás pénzforgalmi szemlélete és a más összefüggésekben alkalmazott eredményszemléletű elszámolás egyidejű alkalmazása zavarokat, félreértéseket okoz, és rámutat egy egységes államszámviteli vagy közpénzügyi törvény megalkotásának szükségességére.
A költségvetési bizottság kisebbségi véleményének előadója, a fideszes Domokos László úgy ítélte meg, hogy a sodródás és a koncepciótlanság jellemezte a kormány gazdaságirányítását. Szerinte a költségvetés elvett, eladott és eladósított, 2004 a számviteli bravúrok és a kozmetikázás éve volt. Rámutatott: tavaly 22 adóemelés történt, számos új adót vezettek be, ami 550 milliárd forintot vett el a gazdaság szereplőitől, továbbá rontott a versenyképességen. Utalt arra is: az akkor Gyurcsány Ferenc által vezetett sportminisztériumot az ÁSZ 70 esetben marasztalta el a költségvetésről készített jelentésében.
Varga Mihály, a Fidesz vezérszónoka kijelentette: tekintettel arra, hogy az újonnan csatlakozott uniós országok átlagos növekedése 5,5 százalékos volt, a magyarországi 4,2-es növekedés ehhez képest szerénynek minősíthető, s a gazdaság továbbra is eladósodási pályán maradt. Így hazánk tavaly távolabb került az euró bevezetésétől, jelentősen nőtt az államadósság és az államháztartási hiány, illetve az infláció is meghaladta a prognózist. Az ÁSZ megállapítására hivatkozva közölte, Magyaraország tavaly, a költségvetésben tényleg megjelenő tételek alapján, nettó befizető volt az unióval való pénzforgalmi kapcsolatban, 27 milliárd forint mínusszal zárta az évet. Az SZDSZ-es Bőhm András hozzáfűzte, a tavalyi költségvetés a megszavazás pillanatában teljesíthetetlen volt. Herényi Károly (MDF) szerint az előterjesztés igazolja az ellenzék azon állításait, amelyek a 2004. évi költségvetés megalapozatlanságáról szóltak.
Általános vitára alkalmasnak találta tegnap az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága az ingatlan-nyilvántartási törvény módosítási javaslatát.



Mégis hárommilliárd eurós kötvénykibocsátás. Az elmarasztaló uniós állásfoglalás ellenére az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt. jelenleg is dolgozik az őszre tervezett hárommilliárd euró – mintegy 750 milliárd forint – értékű kötvénykibocsátás előkészítésén. Minderről Winkler-Virág András, az ÁAK szóvivője számolt be tegnap az MTI-nek, arra a kérdésre válaszolva, hogy befolyásolja-e a kötvénykibocsátási terveket az az uniós vélemény, miszerint az autópálya-építés költségei közkiadásnak minősülnek, így növelik az államháztartás hiányát. (Sz. E.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.