Veres János pénzügyminiszter expozéjában kifejtette, a reálgazdasági folyamatok a tervezettnél kedvezőbben alakultak tavaly. Véleménye szerint az államháztartás hiánya az előző évhez képest nagymértékben csökkent, de annak mértéke elmaradt a törvényben elfogadottól. Kiemelte, hogy a nyugdíjak reálértéke jelentősen emelkedett 2004-ben.
Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke azt mondta: a legfontosabb pénzügyi egyensúlymutatók nem javultak. Kijelentette: a pénzügyi tárca tavalyi, az áfavisszatartással kapcsolatos intézkedése nem indokolt, és a költségvetésnek többletterhet okozó intézkedés a kötelező maradványképzéssel (zárolás) együtt megközelíti a költségvetés hiányát. A költségvetési bizottság kisebbségi véleményének előadója, a fideszes Domokos László úgy ítélte meg, hogy a sodródás és a koncepciótlanság jellemezte a kormány gazdaságirányítását.
Szerinte a költségvetés elvett, eladott és eladósított, 2004 a számviteli bravúrok és a kozmetikázás éve volt. Varga Mihály, a Fidesz vezérszónoka kijelentette: hazánk tavaly távolabb került az euró bevezetésétől, jelentősen nőtt az államadósság és az államháztartási hiány. A számvevőszék megállapítására hivatkozva közölte, hazánk tavaly nettó befizető volt az unióval való pénzforgalmi kapcsolatban, azaz 27 milliárd forinttal többet fizetett be az unió kasszájába, mint amennyit onnan kapott.
Tekintettel arra, hogy az új uniós országok átlagos bővülése 5,5 százalékos volt, a 2004-es magyarországi 4,2-es növekedés szerénynek minősíthető, s a gazdaság továbbra is eladósodási pályán maradt – fűzte hozzá.
Bővebben a 13. oldalon
Nagyon ritka, hogy egy hivatalban lévő miniszterelnök ilyen interjút ad
