Vitáznak a burgonyáról Székelyföldön

Genetikailag módosított burgonyával kísérleteznek, sőt termesztenek is a kézdivásárhelyi burgonyakutató állomáson a Greenpeace szerint. A székelyföldiek visszautasítják a szervezet vádjait.

2005. 09. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bukaresti mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztériumhoz fordult nemrég a Greenpeace és a romániai Valea Soarelui egyesület, amely azt állítja, hogy génmódosított burgonyát állítanak elő a romániai krumplitermesztés őshazájaként számon tartott Székelyföldön. A két szervezet úgy tudja, a Kovászna megyei Kézdivásárhely burgonyakutató állomásának több mint háromezer négyzetméteres parcelláján termesztik a környezetre és az emberi egészségre egyaránt káros, genetikailag módosított krumplit. A kézdivásárhelyi intézménynél cáfolják a környezetvédelmi szervezetek állításait. Mike Lujza igazgató leszögezte: náluk soha nem termesztettek genetikailag módosított burgonyát, szerinte pedig a „rágalomhadjárat” célja gazdaságilag ellehetetleníteni az erdélyi burgonyatermesztőket, akik amúgy is szembesülnek az importból származó, dömpingáron értékesített krumplival.
Tény, a temesvári agrártudományi és állatorvosi egyetemen valóban folynak kutatások a kolorádóbogárral szemben ellenálló, genetikailag módosított burgonyák előállítására, a romániai szakértők szerint azonban emiatt nincs ok aggodalomra a fogyasztók körében, mivel csak kísérletezésről van szó. A termesztők attól tartanak, hogy a téves információk miatt pánik lesz úrrá és raktáron marad a termés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.