Az igazgatóság jóváhagyta a Magyar Telekom és a T-Mobile fúzióját. Hol tart az egyesülés?
– Két folyamat zajlik párhuzamosan: a jogi és adminisztratív ügyek intézése, valamint a munkálatok tartalmi összehangolása. Egyetlen jogi szervezetté olvad öszsze a két cég a jövő év első negyedének végén, legkésőbb a második negyedévben. A fúzióból származó előnyöket négy pontban foglalnám össze. Egyrészt szeretnénk a működési költségeket csökkenteni, másrészt a párhuzamos fejlesztéseket elkerülni. A harmadik lényegi elem, hogy a piacon koncentráltan és a jelenleginél sikeresebben tudunk fellépni. Negyedikként említeném a pénzügyi előnyöket. Legalább három év, amíg e fúzió minden eleme megvalósul, ennek köszönhetően több tízmilliárd forintos előnyhöz jut a cégcsoport. A költségeket csökkentenénk a számviteli tevékenységek összevonásával. Az ingatlanok és a gépjárműpark fenntartásával egy külső szolgáltatót bízunk meg, emellett jelentős előny származhat a két vállalat vásárlóerejének egyesítéséből. A fúzió egyik leglényegesebb eleme, hogy a régi vonalkapcsolt hálózatról internetalapú technológiára váltunk át. Kombinált hálózatot építünk ki, többek között erre épülnek termékajánlataink. A pénzügyi megtakarítások között említhető még, hogy a működéshez kevesebb készpénzre lesz szükség.
– A Magyar Telekom és a T-Mobile egyesülése értesüléseink szerint komoly súrlódásokat okozott a hírközlési és a pénzügyi tárcák között, mivel egyes vélemények szerint a fúzió miatt csökken az állam adóbevétele.
– Arra számítunk, hogy a cégcsoportnak nagyobb lesz a nyeresége, így növekszik adóbefizetési kötelezettségünk is. Ezzel szemben azokat az adókedvezményeket, amiket a szélessávú hálózatok kiépítésekor vehetünk igénybe, hamarabb fel tudjuk használni, ami a cégcsoport számára egyértelmű előnyt jelent.
– Sugár András távozását követően jelenleg ön látja el ideiglenesen a vezérigazgatói feladatokat a T-Mobile-nál. Mikor nevezik meg a cég új vezetőjének személyét?
– Az irányítás végleges megoldásán még dolgozunk. Jogi értelemben nem lesz igazgatósága a T-Mobile-nak. Lesz viszont egy remélhetőleg erős menedzsmentje, ami ugyanolyan feladatokat lát el, amit jelenleg.
– A váltás hátteréről korábban azt nyilatkozta, hogy azok piaci trendekhez igazodtak, ugyanakkor nem is olyan rég még ön támogatta Sugár András szerződésének meghosszabbítását. Mi változott meg az eltelt időszakban?
– Hangsúlyozni szeretném, nem személyes döntésről van szó. A mai piaci helyzet nem hasonlítható a másfél évvel ezelőtti állapotokhoz. A mobilszolgáltatások olyan fejlődési szakaszba léptek, mint a vezetékesek: a piaci pozíciók megtartása a lényeges. A hatékonyság növelése, a költségtakarékosság került előtérbe. Az ügyfelek távközlési igényeiket egyre inkább egységben kezelik, és az utóbbi másfél-két évben valósultak meg a feltételei annak, hogy ezt a két üzletágat közös vállalatban működtessük.
– Az ügyfeleknek milyen más előnyük lehet még a fúzióból?
– A legfőbb törekvés, ami vélhetően az ügyfelek számára is elfogadható lesz, hogy egy csomagban kínálhassuk a vezetékes és a mobilszolgáltatásokat. Külföldön már az a megoldás is elterjedt, hogy a családok perceket vásárolnak a szolgáltatótól, amit vezetékes és mobilkészülékeken is fel tudnak használni. Régi kívánság, hogy a vezetékes telefonokról kedvezőbb áron lehessen felhívni a mobilvonalakat. A költségek csökkentése lehetővé teszi azt is, hogy olcsóbbak legyünk.
– A T-Mobile mindeddig meghatározó támogatási tevékenységet látott el. A fúzió, illetve az ön által említett költségtakarékosság mennyiben változtat ezen?
– A csoporton belül e tekintetben is munkamegosztást alakítottunk ki. A T-Mobile elsősorban a sport, a vezetékes üzletág, a kultúra és az oktatás támogatását vette alapul. Nem várható tehát stratégiaváltás. Előfordult viszont, hogy ugyanazt az eseményt két helyről támogattuk, ezen változtatunk.
– Idén a csoportszintű árbevételben, illetve a beruházások terén lesz-e változás az előző évhez képest?
– Év végére vállaltuk, hogy a csoport árbevétele enyhén növekszik, ez megvalósul. Mivel a Magyar Telekom megnyerte az egységes digitális rádiótávközlő rendszer (EDR) tenderét, a cégcsoport éves szintű árbevétele 2006-tól mindenféleképpen emelkedhet. Évente 80-90 milliárd forintot költünk beruházásra, ezek nagyrészt a harmadik generációs mobilhálózat és a szélessávú internet országos kiépítésére irányulnak.
– A távközlési piacon meglehetősen agresszívak a cégek a piaci pozíciók megszerzése érdekében…
– Az összeolvadás az egyik legjelentősebb válaszunk azokra a kihívásokra, amit a versenytársak jelentenek. Piaci pozícióink nem romlanak, annak ellenére, hogy a versenytársak igen aktívak. Néhány nagyvállalatot vetélytársaink elhódítottak, de mi is hasonlóképpen cselekszünk. Még mindig hatvan százalék feletti a nagyvállalati mobilpiacon a részesedésünk.
– Az alternatív szolgáltatók szerint a kormányzati megrendelések piacán túlságosan is erőteljesen van jelen a Magyar Telekom. Az EDR-tenderen is a Magyar Telekom futott be.
– Nagyon egyszerű pénzügyi, árazási technikának köszönhetjük a győzelmet. Mi úgy számoltuk ki az árat, hogy a tíz évre tervezett futamidő költségeit elosztottuk, a futamidő végére a hálózat teljes megtérülésével számolunk. Mivel a kiépítés megtérül, úgy gondoltuk, hogy a hálózatot átadjuk. A T-Mobile már számos olyan hálózatot épített, amit üzemeltetni tudott. Az EDR elsősorban szakmai referencia, a pénzügyi előny másodlagos szempont volt, véleményem szerint.
– A nemzetbiztonsági követelményeknek mennyire tud megfelelni egy olyan magáncég, amelyik ráadásul külföldi tulajdonban van?
– A Magyar Telekom és a T-Mobile is rendelkezik NATO-kompatibilitással. A vezetékes üzletágban több mint száz olyan ember dolgozik, aki rendelkezik a C típusú nemzetbiztonsági átvilágítással, így megfelelünk a legmagasabb szintű biztonsági követelménynek is.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére