A felsőoktatási felvételi számok megmutatták, hogy az elmúlt évek sikeres megújulásának köszönhetően a felsőoktatási intézmények vonzóképessége erősödött, hiszen már három éve több mint 90 ezer ember nyer felvételt a felsőoktatásba – jelentette ki Hankó Balázs az idei felvételiről szóló sajtótájékoztatón. A kulturális és innovációs miniszter azt is jelezte, hogy mind a három évben több mint 120 ezer jelentkező volt. Az állami ösztöndíjas helyek száma is növekedett, 13 575 fővel több ilyen hely van, mint 2022-ben, a megújult felsőoktatás első felvételijénél, így továbbra is úgy áll a helyzet, hogy tízből nyolc hallgató ilyen finanszírozási formában tanul – tette hozzá.

A megújult felsőoktatás lényege az, hogy a magyar gazdaság és társadalom igényeire ad választ,
amelynek köszönhetően a műszaki, természettudományi, orvosi, agrár- vagy éppen az informatikai területre 19 ezerrel több diák nyert most felvételt – hangsúlyozta a miniszter. Hozzátette: tízből hat diák ilyen jellegű szakokra nyert felvételt.
A miniszter azt is elmondta, hogy 50 százalékkal nőtt a hátrányos helyzetű térségből származó jelentkezők száma, valamint hogy minden ötödik felvett hallgató 30 év feletti, azaz a munka mellett tanul. A szakképzésből felvettek száma pedig 64 százalékkal nőtt – tette hozzá.
Idén négy jelentkezőből három diákot fel is vettek, így összesen 95 907-en nyertek felvételt valamelyik felsőoktatási képzésre, ráadásul minden második felvételizőt egy vidéki egyetemre vettek fel
– emelte ki Hankó Balázs.
Diploma: több pénzt jelenthet a munkahelyen
Megéri a magyar diploma – jelentette ki a miniszter. Majd kifejtette: egy diploma minimum másfélszeres bérszorzót jelent, de műszaki diplománál közel kettőszörös, informatikainál pedig több mint kétszeres lehet ez a szám. Továbbá akár azonnali elhelyezkedést is jelenthet, éppen ezért vannak, akik a munka mellett is diplomát szereznek.
Változás, hogy míg eddig a gazdaságtudományi szakokra vettek fel legtöbb embert, idén már a műszaki és informatikai szakokra. Utóbbiakra így közel 21 ezer ember került be, míg előbbiekre valamivel több mint 19 ezren. A dobogó harmadik fokára közel 15 ezer felvett hallgatóval a pedagógusképzés került – ismertette Hankó Balázs.
Az idei felvételi is megmutatta, hogy a megújult intézmények a legnépszerűbbek
– hangsúlyozta a miniszter. Majd részletezte: a felvett hallgatók 66 százalékát a megújult intézmények vették fel, 17 százalékukat az állami intézmények, 13 százalékukat az egyházi intézmények, valamint négy százalékukat a magánintézmények.
Emelkedő pontszámok, rekordszámú felvett és a magyar gazdaság és a fiatalok sikerének megfelelő biztosítása
– foglalta össze Hankó Balázs, aki ezúton is gratulált mind a 95 907 felvételt nyert hallgatónak.