Hitelfelvételre kényszerül számos olyan vállalkozás, amely pályázat útján ugyan uniós támogatásban részesült, ám az elnyert összeget a mai napig nem kapta meg. A leghátrányosabb helyzetben azok a cégek vannak, amelyek előfinanszírozással nyerték el a támogatást, a pozitív elbírálás után ugyanis elkezdték fejlesztéseiket és beruházásaikat, amelyeket alvállalkozóik felé határidőre ki kellett fizetniük. A Figyelőnet információi szerint több Békés, Csongrád, Zala és Baranya megyei civil szervezet immár jogi képviselőket bízott meg azzal, hogy az uniós támogatásuk kifizetését sürgessék meg az irányító hatóságoknál. A határidőn túli kifizetések tovább növelik a cégek között amúgy is igen erőteljesen fennálló körbetartozás mértékét.
Csanádi Ágnes, az uniós pályáztatási intézményrendszer közreműködő szervezete, a Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Kht. vezérigazgatója lapunk érdeklődésére elismerte: előfordulnak késlekedések a pályázati pénzek utalásánál. Mint mondta, társaságukra szigorú szabályozás vonatkozik, amit minden esetben betartanak, arra azonban már nincs ráhatásuk, hogy a Magyar Államkincstár mikor utalja ki a pénzeket a nyertes vállalkozások számára.
Mint ismert, az Állami Számvevőszék a múlt hónap elején állapította meg, hogy az uniós támogatások koordinációjáért felelős Nemzeti Fejlesztési Hivatalnál az együttműködési problémák és a szakmai tapasztalat hiánya is közrejátszott abban, hogy a támogatások igénybevétele hosszadalmassá vált.
Nemcsak a számvevők, de a Pályázatírók és Tanácsadók Országos Szövetsége is aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy rendre késésben vannak az uniós támogatások kifizetései. Maróczi Imre, a szövetség elnöke legutóbb arra figyelmeztetett: nem tesz jót az uniós pénzekbe és a pályázati rendszerbe vetett hitnek, hogy késnek a kiutalások, s a bizonytalanság egyaránt megviseli a pályázó cégeket és a pályázatírókat, akiknek nincs információjuk arról, hogy mi is történik s mikor mire lehet számítani.

A Kondorosi Csárda még egy utolsó esélyt adott a rongálónak