Milyen igeidőben válaszolt Krizsó Szilvia műsorvezető kérdésére Gyurcsány Ferenc miniszterelnök A szólás szabadsága című, vasárnap esti tévéműsorban, amelyre az ominózus, operaházbeli beszéd után került sor? – érdeklődött a Magyar Rádió riportere a kormányfő szokásos, kedd reggeli interjújában. – Én nem vagyok szerkesztő. Soha senki nem mondta, hogy élő műsor, azt hiszem. A tévéfelvételre egy-két óra között érkeztem – jelentette ki Gyurcsány. Hozzátette: addigra már Kövér László és Deutsch Tamás szónoklata kellőképpen felháborította ahhoz, hogy meglegyen a véleménye az ellenzéki ünneplésről. A tévéadásban Gyurcsány konkrét utalásokat tett az Operaházban több órával később „történtekre”, s arra, hogy „szótlanságba forduló beszédet mondott”.
– Mondtam, hogy olyan beszédet fogok ma mondani, amilyet még miniszterelnök nem mondott az Operaházban. Mert én ezzel nem tudok, nem akarok közösséget vállalni, és nyilvánosan az Operaházban nem tudok vitatkozni. Ezek után a kérdésre tisztességgel válaszoltam, tudván egyébként, hogy késő este kerül adásba – magyarázta a rádióban Gyurcsány.
– Lett volna hatalmam leállítani a felvételt, és kérni, hogy a múlt időre való utalás nélkül vegyék újra, de erre, mint volt tévés, semmilyen magyarázatot nem találtam – jelentette ki lapunknak László Boglár, a kormányfő szóvivője. Hozzátette: Krizsó Szilvia döntése volt a múlt idejűség látszatának keltése. Megkerestük Székely Ferencet, A szólás szabadsága főszerkesztőjét is, akitől két dolgot szerettünk volna megtudni: egy kormányszóvivőnek mire van hatalma a köztévé háttérműsorának tartalmával kapcsolatban, illetve valóban Krizsó vagy inkább a szerkesztőség döntött úgy, hogy hamisan élőként állítsák be a felvételről sugárzott anyagot. Székely mielőtt kérdéseink érdemi része elhangzott volna, csak annyit válaszolt: „Mi közöm nekem A szólás szabadságához?”
Publicisztika a 7. oldalon
Vizsgálatot követel a Fidesz. A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség médiaszekciója tegnap közleményben kérte az Országos Rádió és Televízió Testületet (ORTT), hogy közigazgatási eljárással vizsgálja ki A szólás szabadsága október 23-i műsorában történteket. Szalai Annamária ORTT-tag szerint a történtek felvetik a gyanút, hogy a műsorkészítők megszegték a tényszerű és időszerű tájékoztatásnak a médiatörvényben előírt kötelezettségét.