A nyomdászok visszakérik az áfát

Nem elég a hazai és a régiós verseny, a magyar nyomdaipar még az állami szabályozással is kénytelen megküzdeni. Peller Katalin, a Magyar Nyomda- és Papíripari Szakmai Szövetség főtitkára szerint a stagnáló piacon az alaptevékenység alig hoz hasznot; a nyomdák jövedelme egyre nagyobb arányban függ attól, képesek-e többletszolgáltatásokat nyújtani.

Erdősi Csaba
2005. 10. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszakérik az uniós és az állami támogatással elindult beruházások után befizetett áfájukat a nyomdászok. Peller Katalin, a Magyar Nyomda- és Papíripari Szakmai Szövetség főtitkára lapunknak elmondta, hogy ez ügyben levélben fordultak a pénzügyminiszterhez, ám érdemi választ még nem kaptak. A tárca hallgatása érthetetlen, a szövetség kérését ugyanis az Európai Bíróság egy október eleji, precedensértékű határozata alapozza meg. A szóban forgó határozat egyértelműen kimondja, hogy szabálytalan az a spanyol és francia gyakorlat, mely szerint egy állami vagy uniós beruházási támogatásban részesülő vállalkozás nem vonhatja le a beruházás keretében vásárolt termék vagy szolgáltatás után befizetett áfa egészét, az európai szabályok szerint ugyanis ilyen esetekben a teljes forgalmi adó visszaigényelhető. Mivel 2004. január elseje óta Magyarországon is a spanyol- és franciaországihoz hasonló áfaarányosítási gyakorlat él, a támogatott hazai cégeknek elvileg uniós csatlakozásunk időpontjáig visszajár az elvont összeg – kamatostól.
A szabálytalannak bizonyult áfaarányosítási gyakorlat a gazdasági tárca adatai alapján több száz céget érint; a szóban forgó pénz nagysága 50-60 milliárd forint körül lehet. Ekkora kiesés a támogatott kör egészének komoly versenyhátrányt jelent, Peller Katalin ismertetése szerint azonban különösen igaz ez a nyomdaipari vállalkozásokra. A rendszerváltás előtti adatokhoz képest megszázszorozódott hazánkban a nyomdák száma, ezért óriási a verseny a piacon. A vállalkozások két évvel ezelőtti árakon dolgoznak, és a kis nyomdák már nem bírják sokáig az árversenyt. Sok esetben már a nagyobb cégek sem keresnek az alaptevékenységen, és jövedelmezőségük azon múlik, milyen többletszolgáltatást képesek ügyfeleiknek nyújtani. A nyomdai „extrák” spektruma széles, a legkézenfekvőbb és legegyszerűbb házhoz szállítástól kezdve a raktárkapacitás biztosításán keresztül egészen az on-line kapcsolattartás biztosításáig és grafikai szolgáltatásokig nyúlik.
A minimálisra szűkült árrésben komoly szerepe van annak, hogy a hazai nyomdák súlya kicsi, és nem tudják hatékonyan képviselni érdekeiket. – A nagy megrendelők multinacionális cégek, és képesek arra, hogy mélyen lenyomják az árakat. Olyan feltételeket diktálnak, amelyek kedvezőtlenek az iparágnak, de a nyomdák jobb híján kénytelenek elfogadni ezeket, esetenként csak azért, hogy ne álljanak a gépek – vázolta a helyzetet Peller Katalin. A magyar nyomdák a nyugat-európaiakkal szemben hatékonyságban maradnak alul, a régiós versenytársak pedig a magyarországinál kedvezőbb jogi és adózási környezet miatt kerülnek eléjük. Magyarországon nemcsak az adó- és járulékelvonás mértéke nagyobb, de a nyomdák olyan terheket is kénytelenek kifizetni, amelyek más országokban ismeretlenek. Peller Katalin ezeket sorolva kiemeli: Magyarországon minden nyomdagép megvásárlása után egyszázalékos kulturális járulékot kell fizetni. Pedig az egyenlő feltételek biztosítása elemi érdeke lenne a magyar államnak, hiszen az ágazat termeli meg a hazai GDP három és fél százalékát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.