Angolszász művek filmes párviadala

Varga Klára
2005. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A regényháború legutóbbi csatáját az Egri csillagokkal szemben a Pál utcai fiúk nyerte 1600 szavazat különbséggel. Az eddig lezajlott négy forduló alapján szinte lehetetlen megállapítani, mi alapján döntenek a telefonálók, az sms- és internetszavazatokat leadók. Egy biztos: a jó kampányfilm kevés az üdvösséghez, sőt az sem feltétlen garancia, ha egy-egy arcot a nézők máshonnan már megismertek, megszerettek. Az Ákossal készült 1984 és a Csányi Vilmos narrálta A Gyűrűk Ura párviadalának kimenetelét sem szívesen jósolnám meg. Annál is inkább, mivel két hatalmas rajongótábor (Ákos rockrajongói, A Gyűrűk Ura olvasótábora) néz egymással farkasszemet e hét folyamán a virtuális csatatéren, s azért sem jósolnék szívesen, mert az egyik legkiválóbb magyar operatőr, Szatmári Péter fényképezte bravúros eleganciával mindkét kampányfilmet. Ha azt kérdeztük idáig, mire elég a 25 perces filmidő, Ákos és stábja most megadta a választ: mindenre. Szívszorító történetre, gondolatokra, képekre, érzelmekre. A legjobb ritmusú, legszebb ívű, legteljesebb produkciót mostanáig Orwell regényéről láthattuk. Azt persze nem tudom megállapítani, mit mondhat Smithék világának hiteles, keserű, fájdalmasan aktuális lenyomata. Annak, aki nem olvasta a könyvet, nem látta sem a filmet, sem a Brazil című filmparafrázist, de megkockáztatom, talán még mélyebben, még közelebbről érintheti, mint azokat, akik már a nyolcvanas években rongyosra olvasták a szamizdat verziót. E film erénye az is, hogy a nagy nevek: Rajhona Ádám, Székely B. Miklós, Papp Zoltán és főként Fodor Tamás ezúttal igazi színészi feladatot kaptak. Ákos zörejzenéje maradéktalanul belesimult a filmes kompozícióba.
Az 1984 alkotói felnőtt, gondolkodó, felelős énünkre apelláltak. Csányi Vilmosék a kalandkereső, a fantázia világába bátran bemerészkedő, a jó győzelmében bizakodó gyermeki lényünket szólították meg. A Gyűrűk Ura kampányfilmjének készítői nemcsak azért voltak nehéz helyzetben, mert nemrégiben a regényből készült látványos, nagy költségvetésű filmes adaptáció ment a mozikban, hanem mert sokkal kisebb pénzből, rövid idő alatt kellett ugyanezt az elvben kosztümös, nagy apparátust követelő témát megjeleníteni. Mégis kiváló, sejtelmes, hiteles produkció született! Korunk hobbitjait, babóit, tündéit varázsolta a stáb a képernyőre a budapesti helyszíneken motoros és biciklis futárokkal, lovagló asszonycsapattal, s közben ellenpontként egy suttogó hang mesélte jó és rossz harcának angolszász mesevilággal átszőtt történetét. Az utolsó öt percben kicsit elfogyott a szufla, Csányi Vilmos már a sejtelmességgel ügyesen felépítetteket ismételte. De így is elmondhatjuk, hogy a kampányfilmes regénycsata két eddigi legjobb produkcióját láthattuk, s reméljük, e filmeknek lehet még utóélete. Ezúttal a legfontosabb szempontot, hogy a filmek ne csak verbális szinten, néhány elhadart mondat erejéig tereljék a kötetek elolvasása irányába a nézőt, mindkét alkotói csapat fényesen megvalósította.
(A Nagy Könyv, M1 – október 22., 18 óra, Elődöntő 4.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.