Balatoni hattyúval végzett a madárvész

Emberre is veszélyes, H5N1 típusú madárinfluenza-vírus okozta a pusztulását a Magyarországról származó és Horvátországban lelőtt bütykös hattyúnak és társainak – derült ki egy angliai laboratóriumi vizsgálatban.

Kristály Lehel
2005. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hírt Vladimir Savic horvát állat-egészségügyi illetékes jelentette be tegnap. A magyar gyűrűvel ellátott, haldokló madarat október 25-én pusztították el Horvátországban, az Orahovica melletti halastavakon – tudtuk meg Karcza Zsolttól. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MMTE) gyűrűzési központjának vezetője elmondta: a madarat – adataik szerint – Balatonfüreden idén szeptember 9-én egészségesen fogták be, megjelölték, majd szabadon engedték. A Horvátországi Madárgyűrűzési Központ a hattyú megtalálásáról értesítette magyarországi kollégáit. Közölték: a madár – több társával együtt – október 19-én érkezett a területre, és még ugyanazon a napon tizenkét hattyú pusztult el.
*
A tetemeket (később a magyar jelzéssel ellátott madárét is) Zágrábba szállították kórbonctani vizsgálatra, ahol valamennyiben kimutatták a H5 vírust. A Horvátországban hétfőn lelőtt madár sárga jelölő-gyűrűt is viselt a nyakán, míg a lábán levő fémgyűrűn „Hungary Budapest” volt feltüntetve – ismertette Karcza Zsolt. Hozzátette: a hatytyút megjelölése után, szeptember 22-én még egyszer megfigyelték, szintén Balatonfüreden. A hazai bütykös hattyú kóborlásai alatt eljut horvát és szlovén vizes élőhelyekre is. Magyarországra a Kárpát-medence északi részeiről, Sziléziából, a Cseh-medencéből, valamint a Lengyel-alföld vidékéről érkeznek telelő állományok. Bár a szárnyast a Balatonon figyelték meg utoljára, ebből Karcza Zsolt szerint nem következik egyenesen, hogy a hattyú hazánkban fertőződött meg. A madárinfluenza lappangási ideje a madaraknál három és huszonegy nap között határozható meg. A szakembertől megtudtuk még, hogy egy másik, a Fertő tó magyar felségterületén hétfőn talált döglött hattyú szlovéniai jelzéssel repült át hazánkba. Februárban még egészséges volt, amikor a Mosoni-Dunán látták Győrben. Tetemét az Országos Állat-egészségügyi Intézetbe szállították. – Eddigi megállapításaink szerint a hattyú nem volt madárinfluenzás, inkább baromfikolerára gyanakszunk – tudatta lapunkkal az intézet főigazgatója. Tekes Lajos elmondta: hétfőn Petőfiszállásról, valamint a veszprémi állatkertből is kaptak elhullott hatytyúkat. Előbbiről megállapították, hogy baromfikolerában pusztult el, míg a Veszprémből hozott szárnyas vesztét elhalásos bélgyulladás okozta.
Mindhárom hattyút madárinfluenza-vizsgálatnak is alávetik. Az intézetbe az elmúlt napokban rengeteg énekesmadár, galamb és gém tetemét vitték be aggódó polgárok, amelyeken megnyugtatásképp elvégzik a teszteket.
Március végétől forgalmazható a magyar fejlesztésű H5N1 elleni vakcina – jelentette be tegnap Rácz Jenő. A szakminiszter szerint az engedélyezés szükség esetén rövidülhet. A Magyar Broilerszövetség tegnap közölte: sajnálatosnak tartják, hogy Rácz Jenő és az egészségügyi kormányzat gyakran pusztán a sajtószerepléssel, különösen a látványos próbavakcina-oltással hozzájárult a pánikhangulat kialakulásához.

Fő a higiénia. Ha valaki elpusztult madarat talál, értesítheti az állatorvost vagy a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomást. A tetemhez hozzá lehet nyúlni, de utána kezet kell mosni – mondta a főállatorvos, miután nemrég galambtetemeket találtak Szegeden. Elhullásukat nem madárvész, hanem növényvédő szeres mag okozhatta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.