Csőd előtt Németország?

A német koalíciós tárgyalások elérkeztek az első komoly buktatóhoz. A tét: megtalálni a kiutat az állam nyomasztó anyagi helyzetéből. A két nagy néppárt (CDU/CSU, SPD) egyike sem akarja vállalni a háládatlan feladatot, hogy közölje a közvéleménnyel a takarékossági intézkedéseket.

Stefan Lázár
2005. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harmincötmilliárd eurót kell megtakarítania az új kormánynak 2007 végéig , hogy elkerülje Georg Milbradt szászországi miniszterelnök jóslatát, miszerint az állam csődbe jut. Roland Koch, Hessen tartományi kormányának vezetője egyenesen sírásról és fogcsikorgatásról beszél. A hajdani „gazdasági csoda” országa szemben találja magát a hét esztendőn keresztül regnáló szociáldemokrata–Zöldek koalíció háztartási politikájának nyomasztó hagyatékával. Az SPD alighanem kénytelen lesz beismerni a nyomasztó örökséget, amelyeken megbukhatnak a nagykoalíció jegyében folyó megbeszélések. A szociáldemokratáknak nem marad más hátra, mint hogy magukra vállalják azt a deficitet, amely a kampányidőszakban bevallott összegnek azóta a kétszeresét teszi ki. E lépésre csak nehezen tudják elszánni magukat, hiszen a valós gazdasági mérleg fényévnyi távolságra van Gerhard Schröder ígéreteitől.
Ennek megfelelően az SPD új frontharcosai igyekszenek ismét ködösíteni. A pénzügyminiszteri tárca irányítására kijelölt Peer Steinbrück szisztematikusan szervezett rémület szítását veti a konzervatív blokk szemére, de ugyanakkor kijelenti, hogy drámai háztartási helyzet előtt állnak. A CDU/CSU máris azzal fenyegeti tárgyalópartnerét, hogy meghiúsítja a tárgyalásokat, ha az SPD nem hajlandó konkrét takarékossági elképzelésekkel előállni, hanem kísérletet tesz arra, hogy eddigi – használhatatlan – receptjeivel próbálkozzon.
„Az SPD-nek kíméletlenül el kell számolnia a leltárral, hogy fel lehessen mérni a valós helyzetet” – hangoztatta Roland Koch. A lakosság máris felkészülhet arra, hogy a többletértékadót az eddigi tizenhat százalékról tizennyolc százalékra emelik. Megszűnik a családi házak építésének szubvencionálása, a lakhely és a munkahely közötti közlekedési költségek adókedvezménye. A munkanélküli- és szociális segély folyósításánál számításba veszik a közvetlen családtagoktól megkövetelt anyagi támogatást. A nyugdíjak emeléséről belátható időn belül szó sem lehet. Sajtókommentárokban ismételten feltűnik a kérdés: azon lehetőségek után, amelyek csökkenthetik az állam vállalta kötelességeket a külfölddel szemben? Az EU motorjának tartott Németország – az unió első számú pénzforrása – hamarosan rákényszerülhet arra, hogy szerényebb keretek közé szorítsa kiadásait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.