Harmincötmilliárd eurót kell megtakarítania az új kormánynak 2007 végéig , hogy elkerülje Georg Milbradt szászországi miniszterelnök jóslatát, miszerint az állam csődbe jut. Roland Koch, Hessen tartományi kormányának vezetője egyenesen sírásról és fogcsikorgatásról beszél. A hajdani „gazdasági csoda” országa szemben találja magát a hét esztendőn keresztül regnáló szociáldemokrata–Zöldek koalíció háztartási politikájának nyomasztó hagyatékával. Az SPD alighanem kénytelen lesz beismerni a nyomasztó örökséget, amelyeken megbukhatnak a nagykoalíció jegyében folyó megbeszélések. A szociáldemokratáknak nem marad más hátra, mint hogy magukra vállalják azt a deficitet, amely a kampányidőszakban bevallott összegnek azóta a kétszeresét teszi ki. E lépésre csak nehezen tudják elszánni magukat, hiszen a valós gazdasági mérleg fényévnyi távolságra van Gerhard Schröder ígéreteitől.
Ennek megfelelően az SPD új frontharcosai igyekszenek ismét ködösíteni. A pénzügyminiszteri tárca irányítására kijelölt Peer Steinbrück szisztematikusan szervezett rémület szítását veti a konzervatív blokk szemére, de ugyanakkor kijelenti, hogy drámai háztartási helyzet előtt állnak. A CDU/CSU máris azzal fenyegeti tárgyalópartnerét, hogy meghiúsítja a tárgyalásokat, ha az SPD nem hajlandó konkrét takarékossági elképzelésekkel előállni, hanem kísérletet tesz arra, hogy eddigi – használhatatlan – receptjeivel próbálkozzon.
„Az SPD-nek kíméletlenül el kell számolnia a leltárral, hogy fel lehessen mérni a valós helyzetet” – hangoztatta Roland Koch. A lakosság máris felkészülhet arra, hogy a többletértékadót az eddigi tizenhat százalékról tizennyolc százalékra emelik. Megszűnik a családi házak építésének szubvencionálása, a lakhely és a munkahely közötti közlekedési költségek adókedvezménye. A munkanélküli- és szociális segély folyósításánál számításba veszik a közvetlen családtagoktól megkövetelt anyagi támogatást. A nyugdíjak emeléséről belátható időn belül szó sem lehet. Sajtókommentárokban ismételten feltűnik a kérdés: azon lehetőségek után, amelyek csökkenthetik az állam vállalta kötelességeket a külfölddel szemben? Az EU motorjának tartott Németország – az unió első számú pénzforrása – hamarosan rákényszerülhet arra, hogy szerényebb keretek közé szorítsa kiadásait.

Megvannak a matematikaérettségi hivatalos eredménye