Ellentmondások az euró körül

Elérhető 2010-re az euró bevezetése – jelentette ki Veres János pénzügyminiszter az ING Bank tegnapi üzleti reggelijén. A tárcavezetőt azonnal cáfolta a rendezvényen elhangzott elemzés, amely 2013–2015-ös csatlakozással, és jóval magasabb hiánnyal számol. Az EU pénzügyi biztosa ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy magánbankok tanácsait kérik a deficit álcázására egyes túlzott hiánnyal rendelkező tagországok.

2005. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mégis köze van a 2006-os büdzsének a választáshoz – érzékeltette tegnap Veres János pénzügyminiszter, mikor az ING Bank üzleti találkozóján a kormányzás folytatásának szándékáról beszélt. A tárcavezető kitért arra, hogy jövőre tíz százalékkal kevesebb jut a minisztériumok működési kiadásaira, és erősen leszűkülnek a pályázaton elnyerhető állami támogatások keretei. Veres – a miniszterelnöknek némileg ellentmondva – kijelentette, hogy jövőre 4,1 százalékra kívánják mérsékelni a költségvetési hiányt, és 2010-re lehetséges gazdaságilag az euró bevezetése.
Sok kockázat található a mostani költségvetés tervezetében – szögezte le a pénzügyminiszter előadása után elemzésében Barcza György, az ING közgazdasági szakértője, aki szerint a reálisnál jóval több áfabevétellel és sokkal kisebb hiánnyal kalkuláltak jövőre a Pénzügyminisztériumban. Barcza felhívta a figyelmet a választási költségvetés veszélyeire. Az ING szerint Veres jóslatához képest több évvel későbbre, 2013-ra, vagy akár 2015-re tehető az euró bevezetésének valószínű dátuma.
Az euróra vonatkozó, egymásnak ellentmondó kormányzati kijelentések szerepeltek a Pénzügykutató Rt. tegnapi tájékoztatóján is. Lengyel László igazgató szerint óriási hiba, hogy kampánytémává vált az euróövezethez csatlakozás dátuma, a jelenlegi kormánynak csak fél éve van hátra, így a konvergenciapályáról csak jövő júniusban lehet dönteni. A szakember hangsúlyozta, hogy hatalmas megszorításokra lenne szükség a gyors bevezetéshez, miközben már régen elköltötték a szükséges és halaszthatatlan reformokra fordítandó pénzeket.
A túlzott deficittel küzdő EU-országok kormányai kereskedelmi bankoktól kérnek tanácsokat költségvetési hiányaik mértékének álcázására – jelentette ki Joaquin Almunia, az unió pénzügyi biztosa. A Financial Times tegnapi számában megjelent nyilatkozatban a biztos hangsúlyozta: meg kell akadályozni, hogy a költségvetési szférák lemásolják a magáncégek kreatív könyvelési eljárásait. A biztos konkrét országokat nem említett. Lapunk a nyilatkozattal kapcsolatban megkereste a Görögországban tartózkodó biztos brüsszeli irodáját. Kíváncsiak lettünk volna arra, hogy Almunia Magyarországra is gondolt-e akkor, amikor a kereskedelmi bankok és a kormányok helytelen kapcsolatáról beszélt. Amelia Torres szóvivő asszony válaszában csak általánosságokra szorítkozott, aláhúzva, hogy a 3 százaléknál nagyobb költségvetési hiánnyal küszködő országoknak főként a szerkezeti, minőségi és tartós változtatásokat kell végrehajtaniuk. Kijelentette, a biztost aggasztja, hogy egyes kormányok a rejtegetés rossz gyakorlatát más országok kormányaitól is ellesik.

Új GDP-módszertan. A Központi Statisztikai Hivatal 4,2 százalékról 4,6 százalékra módosította a bruttó hazai termék tavalyi növekedését az Európai Unió által előírt új módszertan alapján – tette közzé a hivatal hivatalos honlapján. Az új számítás szerint 2003-ban a GDP 3,4 százalékkal bővült a korábban publikált 2,9 százalékkal szemben.

Késik a reform. Csak akkor reális az euró 2010-es bevezetése, ha végbemegy az államháztartási reform, és a kormány rendbe teszi a költségvetést. Az uniós közös valuta mielőbbi megjelenése a magyar gazdaság, az ország érdeke – mondta tegnap Parragh László. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke attól tart, hogy a reformok nem indulnak el, és a következő fél év az ígérgetésekről szól majd. Parragh szerint a választások előtt erre mindig nagyobb a hajlandóság, viszont most nincs hozzá meg a költségvetésben a fedezet. Az elnök úgy véli, a magyar pénzügyi kormányzat hitelessége megkérdőjeleződött. Egyetlen hiánycél sem teljesült 2002 óta, a korrekciók folyamatosak. Az állam durván beavatkozott a gazdaságba, tartósan von el pénzeket a piac szereplőitől, késlekedve fizeti ki a pályázati pénzeket. (Cs. A.)



Több a hiány. Az államháztartás első háromnegyed évi mérlege 1059,5 milliárdos hiányt mutat, ami a GDP 4,75 százaléka – derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) tegnapi közleményéből. Az egyenleg jóval túlszárnyalja a 2005-re eredetileg tervezett 3,6 százalékos GDP-arányos hiánycélt. A Pénzügykutató tegnapi összefoglalója ugyanakkor 2005-re éves szinten 6,3 százalékos hiányt prognosztizál, mely több mint duplája a konvergenciaprogramban előírt hiányplafonnak. A PM-jelentés szerint a szeptemberi hónapra a központi költségvetés 11,9 milliárdos, az elkülönített pénzalapok 2,4 milliárdos, míg a tb-alapok 48 milliárdos hiányegyenleggel zártak. (Sz. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.