Ellentmondásos médiakancellár

Tudósítónktól
2005. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három szociáldemokrata kancellár szabta meg a köztársaság menetét az NSZK, majd az újraegyesített Németország történetében. Sem a Nobel-békedíjas Willy Brandt, sem a józan technokratának tartott Helmut Schmidt nem volt olyan gazdag ellentmondásokban, mint a most visszalépett Gerhard Schröder.
A német történelembe „médiakancellárként” bekerülő politikus a legkritikusabb helyzetekben is képes volt arra, hogy megnyerje az embereket. Ezt az adottságát csillogtatta azon a rendezvényen is, ahol végérvényesen bejelentette, nem hajlandó szerepet vállalni az Angela Merkel vezette nagykoalíciós kormányban. A szakszervezeti kongresszuson meghatódva, szemében könnyekkel közölte a résztvevőkkel: „Szívesen maradnék köztetek. Tudom, honnan jövök, és hova tartozom.” Az őt néhány héttel ezelőtt még neoliberálisnak, egoistának nevező szakszervezetiek helyükről felállva, a múltat feledve, tombolva éltették.
A társadalom mélyéről indult, de ügyvédi képesítést szerzett, majd a profi politikusok közé lépett Schröder pályafutásával megfelelt a szociáldemokrácia mintagyerekének. Politikai életútjának kezdetén elkövetett hibája több mint negyven esztendőn keresztül kísérte. 1963-ban belépett a szociáldemokrata pártba, abba a politikai szervezetbe, amelyet mélyen áthatottak a tradicionális elméletek. Ilyen környezetben a kezdettől fogva pragmatikus Schröder állandó „idegennek” számított. Lebecsülte a funkcionáriusokat, a pártkatonákat, az ideológiák hirdetőit – hatalmi ambícióit kizárólag a szavazópolgárokra építette. Az SPD azért volt hajlandó a maga emberének elismerni, mert képes volt választásokat nyerni.
Tény, hogy az újraegyesítés bódulatában a Kohl-kormány elhanyagolta a szükséges reformok keresztülvitelét. A reálpolitikus Schröder nekivágott a feladatnak, és azonnal szembekerült az állami gondoskodás teóriájában élő párttal, az SPD-vel szövetséges szakszervezetekkel. E lappangó viszályt soha nem tudta kiküszöbölni, a szociálpolitikai reformok lendülete alábbhagyott. A feszültségek ismeretében mondott le Schröder a pártelnöki tisztségről is, Franz Münteferingre hagyva a feladatot: ismételten a kancellári politika mögé állítani a bázist. Amikor ez az állandó kényszer a parlamenti puccs veszélyével fenyegetett, Schröder nem látott más megoldást, mint hogy az előre hozott választásban keressen menedéket.
Külpolitikája szintén az ellentétek jegyét viselte magán. A német hadsereget első alkalommal küldte a határokon túlra, előbb a Balkánra, majd Afganisztánba. Megtagadta viszont a fegyveres támogatást az USA iraki háborújától. A megromlott washingtoni viszonnyal párhuzamosan baráti kapcsolatot alakított ki Vlagyimir Putyinnal, és túltette magát azon a visszhangon, amelyet a Berlin–Moszkva-tengely a balti államokban és Lengyelországban kiváltott. Helyet követelt a németeknek a Biztonsági Tanácsban, de ignorálta az EU-t, amikor a Kínával szemben foganatosított fegyverembargó feloldását szorgalmazta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.