A dorogi kistérségi társulás múlt hét csütörtöki ülésén elutasította a Holcim Rt. Nyergesújfalura tervezett cementgyárának előzetes környezeti hatástanulmányát, ez a hatvanmilliárd forintos beruházás meghiúsulását eredményezheti.
– A kistérségben élő negyvenkétezer ember tiltakozását látva a befektetőnek el kellene állnia a beruházástól – mondta Tittmann János, a társulás elnöke. A Holcim Rt. augusztusban jelentette be, hogy Nyergesújfalu határában új cementművet építene. A hatástanulmányban az szerepelt, hogy a gyárban a cement előállításához évente huszonötezer tonna veszélyes hulladékból és ötvenezer tonna hulladékból származó alternatív tüzelőanyagot égetnének el. A táti környezetvédők és az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület rámutatott, hogy ez kétszer több, mint a dorogi hulladékégető évi kapacitása. A tátiak aláírásokat gyűjtöttek, s tüntetést is szerveztek a beruházás ellen, a nyergesújfalui önkormányzat pedig határozatban utasította el a hulladékok égetését. A tiltakozás hatására a Holcim tudatatta, hogy eláll a veszélyes hulladék égetésétől. Tittmann János közölte: ennek ellenére elutasítják a cementgyárat, mert az nyergesújfalui és táti vízbázis fölé települne, és a térség egyébként is túlterhelt környezetszennyező létesítményekkel. Tát polgármestere közölte, népszavazást ír ki, ha a hatóság engedélyezi a cementművet.
– A Holcim Rt. jelenleg a hatástanulmányhoz érkezett kérdések megválaszolásán dolgozik, s felajánlotta, hogy saját költségén, tízmillió forintért feltérképezteti a vízbázisokat – mondta lapunknak a cég kommunikációs igazgatója.

Veszélyes pók jelent meg Magyarországon