Felsőoktatási törvény: bukás

Teljes a bizonytalanság az oktatásügyben azután, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) tegnap megsemmisítette az új felsőoktatási törvény Mádl Ferenc által kifogásolt mind a hét rendelkezését. Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke szerint sajnálatos, hogy a gyerekek, a szülők, a pedagógusok nem tudhatják, mi vár rájuk. Szüdi János, az oktatási tárca közigazgatási államtitkára viszont azt mondta: a hibák a törvény egészéhez képest elhanyagolhatók és kijavíthatók.

2005. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A májusban elfogadott, de ki nem hirdetett új felsőoktatási törvény Mádl Ferenc korábbi államfő által kifogásolt mind a hét rendelkezését megsemmisítette tegnap az Alkotmánybíróság. Az egyetemi autonómiát négy szabályozási mód sértette, a jogbiztonságot pedig egy. Az Alkotmánybíróság határozata szerint alapjaiban csorbította volna az egyetemek, a főiskolák önállóságát, ha olyan irányító testületeket állítanak az élükre, amelyeknek tagjai nem tartoznak az intézményekhez. Ők ugyanis a szabály szerint alapvetően a miniszter megbízásából és finanszírozása alapján fejtették volna ki tevékenységüket. Ugyanakkor az egyetemi autonómiának maga az intézmény a jogosultja, a megtestesítője: önkormányzatát az oktatók, a kutatók, a hallgatók választhatják meg, akár külső személyek bevonásával.
A megsemmisített szisztéma további hibája, hogy a törvény stratégiai döntési joggal ruházta fel az intézményektől idegen irányító testületeket a tudományos kutatás és az oktatás témaköreiben. Tagjainak ugyanakkor még felsőfokú végzettséggel sem kellett volna rendelkezniük.
*
A jogszabály kimondta: megszüntethetik, átszervezhetik a gazdaságtalanul tevékenykedő intézményeket. „Ezzel az irányítótestület alapjaiban meghatározhatja és szinte teljes egészében a maga által megállapított piaci érdekeknek rendelheti alá a felsőoktatási intézmények alaptevékenységeit” – állt a határozatban. Elfogadhatatlan a bírák szerint az is, hogy a kormány határozza meg, milyen tudományágak léteznek, illetve milyen területeken van mód doktorképzésre. Az autonómia megengedhetetlen elvonását jelenti továbbá, ha a miniszter intézmények sorsáról határozhat a gazdálkodás általa megszabott feltételeinek megsértése esetén. A jogbiztonságot sértette végül, hogy az új törvényből nem derült ki, mikortól kell alkalmazni a szabályait.
Szüdi János, az oktatási tárca közigazgatási államtitkára a határozat kihirdetése után azt mondta: a hibák a törvény egészéhez képest elhanyagolhatók és kijavíthatók. Ennek módja azonban még bizonytalan. Lehetséges, tette hozzá, hogy januártól új felsőoktatási törvény lép hatályba. Kérdésünkre közölte: a régi oktatási törvény október 13-án elfogadott módosítása 15 nap múltán, vagyis a napokban hatályba léphet, de ennek sorsa is bizonytalan a jelenlegi formában. Az viszont tény – válaszolt –, hogy az egyetemeket, főiskolákat egyelőre a jelenlegi rendszer szerint irányítják és vezetik – az AB döntése miatt.
Szabó Zoltán, az Országgyűlés oktatási bizottságának szocialista alelnöke úgy reagált: az Alkotmánybíróság döntéseit nem kommentálni kell, hanem végrehajtani.
Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője kijelentette: egyik alkotmánybírósági kifogás sem érinti az új felsőoktatási törvény lényegét, tartalmát. A liberálisok büszkék a liberális oktatási miniszterre, akinek nem kell lemondania az ügy miatt.
Almássy Kornél, az MDF alelnöke azt mondta: attól tart, hogy a kétciklusú képzésre való áttérés nem valósul meg 2006-tól, betudhatóan Magyar Bálint liberális ámokfutásának.
Ekler Gergely, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája elnöke szerint az AB határozatának üzenete, hogy a felsőoktatási intézmények irányítása az oktatók, a kutatók és a hallgatók feladata.
Ismert: Szabó Zoltán (MSZP) és Gusztos Péter (SZDSZ) indítványára az Országgyűlés október 13-án módosította a felsőoktatási törvényt: a jelenleg hatályos, 1993-as jogszabályba beiktatta az AB előtt megtámadott, májusban elfogadott, új törvény nem kifogásolt részeit. Ezek október 28-án lépnek hatályba.
Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke a tegnapi határozathirdetés után a bíróságon azt mondta: kerülő úton szabályozták a többciklusú képzés rendjét. Az ellenzéki párt a jogszabályt megtámadta az AB előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.