A felszín részleteit legfeljebb a Mars gyakori porviharai takarhatják el. Erre sajnos van esély, ezen a héten több ilyen jelenségről számoltak be a csillagászok. Ez történt négy éve is, amikor a legnagyobb földközelség idején az egész bolygón végigsöprő porvihar fejlődött ki.
A vörös planéta október közepe óta szabad szemmel nézve is jóval feltűnőbb, mint korábban volt, de még novemberben, sőt decemberben is érdemes lesz ráirányítani a távcsöveket. A Földhöz legközelebb most vasárnap lesz. Hazánk az idén ideális helyszín a az égitest megfigyelésére. Az óbudai Polaris csillagvizsgáló távcsöves bemutatóin ma és szombaton este héttől az érdeklődők a Marsot is alaposan szemügyre vehetik, november ötödikén pedig – amikor a bolygó napközelségbe kerül – már este hattól várják a vendégeket. Az ország más részén a bajai, a kiskunhalasi, a szolnoki, a szegedi, a tatabányai, a salgótarjáni, a miskolci, a székesfehérvári, a nagykanizsai, a pécsi, a győri, a szombathelyi, a kőszegi és a hegyhátsáli (Vas megye) csillagvizsgálót kereshetik fel az érdeklődők.
Ha a Földön és a Marson is kedvező lesz az időjárás, idén a legegyszerűbb távcsővel is jól meg lehet majd különböztetni a vörös bolygó felszíni alakzatait – írta az AFP. Egy hatvan milliméteres átmérőjű teleszkópobjektívvel már jól kivehető a Syrtis Maior, a déli félteke nagy, ék alakú felföldje, vagy az ovális alakú Hellas-medence, a kétszáz milliméteres távcső pedig figyelemre méltó részleteket mutathat meg a huszonhat kilométer magas Olympos vulkánról, a Naprendszer legnagyobb ismert tűzhányójáról.
Aki most elszalasztja a lehetőséget, legközelebb 2018-ban pótolhatja a mulasztását.

Ámokfutó tartotta rettegésben Miskolcot, videón az autós üldözés