Kiszolgáltatott baromfitenyésztők

Miközben hazánkban csupán a hírek szintjén van jelen a madárinfluenza, a betegség jelentős mértékben sújtja baromfitenyésztőinket. A termelők kiszolgáltatottságát kihasználják az áruházláncok is. Az agrártárca tegnap elrendelte a háztáji baromfi zárt térben tartását, megtiltotta az élő baromfi árusítását.

Dénes Zoltán
2005. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erőteljesen visszavetheti a hazai baromfitenyésztést a madárinfluenza körül kirobbant pánik, ami közel 30-40 ezer, az ágazatban dolgozó ember életét nehezítheti meg. A Baromfi Terméktanács igazgatójának tájékoztatása szerint az ágazat jelenleg mintegy 100 ezer embernek biztosít megélhetést hazánkban. Takács László elmondta: a magyar baromfitenyésztők tavaly 125 ezer tonna szárnyashúst exportáltak, a hazai piacon pedig 210 ezer tonnát értékesítettek.
Magyarország baromfifogyasztása kiemelkedő Európában. Fejenként átlagosan 35 kilogramm ilyen terméket fogyasztunk egy év alatt. Ennek mintegy 70 százaléka csirke, 20 százaléka pulyka, a többit pedig az úgynevezett vízibaromfik, azaz a libák és a kacsák teszik ki. Az elmúlt hetekben a csirkeágazatban legalább 15-20 százalékkal csökkent a forgalom. A termelőket sújtják a pánikot kihasználni igyekvő élelmiszerláncok is, a nagyobb hálózatok további 10-20 százalékos árcsökkentésre igyekeznek rávenni beszállítóikat.
A fogyasztás visszaesése elsősorban a madárinfluenza körüli híreknek köszönhető, pedig a betegség ezt az ágazatot érintheti a legkevésbé, hiszen a zárt tartás technológiája teljesen kizárja a fertőzés veszélyét. Az 5-6 hétig nevelt brojlercsirkék általában nem is látják meg életük során a napvilágot. Takács László szerint a vízibaromfinál eddig nagyobb volt a fertőzésveszély, ennek ellenére ebben a körben nem észleltek forgalomcsökkenést. Mindenesetre a zárt térben neveléshez szükséges intézkedéseket mindenütt megtették.
Épp idejében, mert a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) – információink szerint uniós nyomásra – tegnap elrendelte a háztáji baromfi zárt térben tartását. A rendelet szerint egyebek közt tilos az élő baromfit, és az egyéb háziszárnyasokat piacra, állatvásárokra, bemutatókra és egyéb rendezvényekre vinni, a legveszélyeztetettebb vízibaromfi-állomány pedig nem érintkezhet más, fogságban tartott madarakkal.
Bárány László, a Szabadtartásos Baromfitenyésztők Szövetségének elnöke lapunknak arról számolt be, hogy a hazai fogyasztók a betegségről szóló hírek terjedése óta leginkább a régi, hagyományos módszerekkel nevelt szárnyasokban bíznak. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a baromfi fogyasztásának csökkenése mellett a szabadon tartott jószágok húsa iránti érdeklődés 30 százalékkal növekedett. Takács László szerint belátható, hogy hazánkban nem kell félni a baromfihús-fogyasztástól. Emiatt teljesen érthetetlen, hogy miért oltatják be magukat madárinfluenzára hivatkozva különböző „életerős” politikusok, hiszen ezzel teljesen felesleges pánikot okoznak – állapította meg a terméktanács elnöke. A kormányzat kommunikációjára neheztel a Magyar Brojlerszövetség is. Az egészségügyért és a vidékfejlesztésért felelős miniszternek írt levelében az érdekképviselet sajnálatosnak nevezi, hogy a kormányzat jelentős mértékben hozzájárult a pánikhangulat kialakulásához.
Gráf József agrárminiszterhez fordult tegnap a Vidék Párt is, felszólítva arra, hogy haladéktalanul hozzon intézkedéseket a baromfitartók érdekében. Paulina László, a párt képviselője tegnap élő csirkéket is felhasznált demonstrációjához, miközben átadta a tárca szóvivőjének a petíciót. A Vidék Párt azt kérte, hogy központilag állapítsák meg a baromfi intervenciós árát, és ennek mértékében kárpótolják a termelőket a madárinfluenza következtében előállt veszteség miatt. Továbbá követelik, hogy a kormány azonnali hatállyal tiltsa meg a külföldről származó baromfitermékek behozatalát és értékesítését.



Erősebb lobbi. Hatékonyabb lobbitevékenység várható azon állásfoglalás alapján, amit kilenc új európai uniós tagállam parlamentjének mezőgazdasági bizottsági elnökei fogadtak el október 20-án – jelentette ki tegnap Magda Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke. A találkozón egyetértettek a gabonaintervenciós készleteladások felgyorsításában, a tervezett cukorrendtartási reformban, s szorgalmazták az alternatív energiahordozók támogatását. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.