A jelentős szakmai ellenállás sem térítette el Bujdosó László országos tiszti főorvost az ÁNTSZ harminc laboratóriumának privatizálásától: az egészségügyi tárca által százmillió forintos törzstőkével, kétszázmilliós hitelállománnyal létrehozott kft. megvásárlására kiírt pályázat határideje holnap jár le. Az állami laboratóriumok magánkézbe adását elsősorban takarékossági szempontokkal indokolta a tiszti főorvos. Bujdosó László szerint százmillió forintos megtakarítás érhető el az átszervezéssel.
Az ÁNTSZ laboratóriumai csak kis részben látnak el hatósági feladatokat, többnyire piaci szolgáltatást nyújtanak. A baj azonban az, állítják a tisztiorvosi hivatalnál, hogy évente milliárdos veszteséget halmoznak fel. Épp azért értékesítik ezeket, mert az ÁNTSZ laborhálózatának pár éven belül súlyos működési zavarokkal kell szembenéznie. Az eladás ellenzői viszont azt kérdezik: miként lehet egy tevékenységet elvileg olcsóbban finanszírozni a versenyszférában, mint a közszolgálati struktúrában, és miért mond le az állam piaci pozícióiról. A labor átszervezésének előkészítői szerint a jelenlegi felállás tehertétele a köztisztviselői besorolású szakembergárda bérezése. Ugyanakkor lényeges kérdés, hogy ki dolgozik a jövőben ezekben a speciális tudást igénylő laborokban.
A működési zavarok máris jól láthatók a Fővárosi Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás laboratóriumában. Az állomásnál áprilisban végrehajtott 50 százalékos leépítések miatt az intézményt a Nemzeti Akkreditáló Testületnek újból akkreditálnia kellett volna. Az agrártárca azonban nem kívánta állni az ehhez szükséges fél-egy millió forintos költséget. A labor így elveszítette minősítését, aminek következtében ma nem végezhet olyan vizsgálatokat, amelyeknek jogkövetkezményei – például bírság kiszabása – lehetnek – mondta kérdésünkre Lambai György laborvezető, főállatorvos. Ezért előfordul, hogy a fővárosi állomás indít el egy vizsgálatot, de később kénytelen átadni az Országos Élelmiszer-vizsgáló Intézetnek (OÉVI) a munkát. Ennek következtében a fővárosi intézmény működése bizonytalanná vált, míg az OÉVI túlterhelt.
Értesülésünket, hogy ez a folyamat a Fővárosi Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás laboratóriumának megszüntetéséhez, eladásához vezet, Lambai nem kívánta kommentálni. Azt mondta: felmerült, hogy a labor más szervezeti egységben, esetleg más épületben működik tovább. Értesüléseink szerint a közelmúltban megyei szintű értekezleten foglalkozott a kérdéssel a terület vezetése. A résztvevőktől szigorú titoktartást kértek. Lapunk értesülései szerint csak idő kérdése, hogy mikor következik be a fővárosi állomás laboratóriumának privatizációja.
Vevőre vár a minőség-ellenőrzés. Várhatóan a jövő hét első napján hirdeti ki a gazdasági és közlekedési tárca, hogy a minisztériumhoz tartozó három minőség-ellenőrző intézetre kiírt magánosítási pályázaton melyik ajánlat bizonyult győztesnek. A pályázati kiírásban a Kereskedelmi és Minőség-ellenőrző Intézetet, a Műszaki Biztonsági Vizsgáló és Tanúsító Intézetet, valamint a Magyar Elektronikai Ellenőrző Intézetet hirdették meg. A jelentkezők számát nem lehet tudni, ám a gazdasági tárca közlése szerint az intézetek iránt nagy az érdeklődés. Ez azért furcsa, mert tavaly e három intézmény még veszteségesen működött. A Kermi saját tőkéje 128,73 millió forint, jegyzett tőkéje 86,66 millió forint, értékesítési árbevétele tavaly 233,89 millió forint volt, a cég adózás után 84,9 millió forintos veszteséggel zárt. Az elektronikai ellenőrző intézet múlt évi értékesítési bevétele meghaladta a 336,4 millió forintot, vesztesége 41,2 millió forint volt. A műszaki biztonsági vizsgálóintézet tizenhét főt alkalmaz, tavalyi értékesítése meghaladta a 112,5 millió forintot, és 23 millió forintos veszteséggel zárta az évet. Egyes szakmai körök attól tartanak, hogy ha az eladás során nem szakmai szempontok alapján választják ki a vevőket, az a minőség-ellenőrzés színvonalának csorbulásához vezethet, s a vevők is kiszolgáltatottabbá válhatnak. Mások szerint a privatizációt követően az árak jelentős emelkedésével kell számolni. Az intézetek eladásáról még tavaly döntött a Medgyessy-kabinet, ám azóta a határidőt és a felelős személyét többször módosították.