Az Egyesült Államok, Franciaország és Nagy-Britannia olyan határozattervezetet dolgozott ki az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) számára, amely szankciókkal fenyegeti Szíriát arra az esetre, ha nem működik együtt a Rafik Hariri volt libanoni miniszterelnök meggyilkolásának körülményeit vizsgáló ENSZ-bizottsággal. A testület jelentése szerint Damaszkusznak szerepe volt a februári bombamerényletben, amelynek Haririn kívül még húsz ember esett áldozatául.
A három nagyhatalom által kidolgozott határozattervezet arra kötelezi Szíriát, hogy tartóztasson le minden hivatalos és nem hivatalos személyt, akiről feltételezhető, köze volt Rafik Hariri február 14-i meggyilkolásához, és gondoskodjon arról, hogy maradéktalanul és feltétel nélkül a vizsgálóbizottság rendelkezésére álljanak. Damaszkusznak engedélyeznie kell, hogy a testület az ország határain kívül, illetve szíriai tisztviselők jelenléte nélkül kihallgathasson szíriaiakat. Abban az esetben, ha Damaszkusz nem teljesíti a követeléseket, a határozattervezet szerint a BT további intézkedéseket tesz, beleértve a szankciók meghozatalát is.
Az ügyben december végéig vizsgálódik a német Detlev Mehlis vezette bizottság, amelynek előzetes jelentése – összhangban az amerikai, brit és francia elvárásokkal – arra utal, hogy a merénylet szálai a legfelső szír körökig vezetnek. Az ENSZ BT-tag nagyhatalmak semmit sem bíznak a véletlenre, hiszen mintegy huszonnégy órás különbséggel a szír hadsereg Libanonból történt kivonásáról szóló jelentés is a világszervezet asztalára kerül. Arab források szerint a dokumentum azzal vádolja Damaszkuszt, hogy még mindig támogatja a szélsőségesnek mondott Hezbollahot és különféle palesztin szervezeteket, ezért nagyobb nyomásgyakorlást javasol Szíriával szemben. Elemzők szerint tehát ami a Mehlis-jelentésből kimarad, azt a Larson-féle dokumentum tartalmazni fogja, nehéz helyzetbe sodorva ezzel a célba vett országot.
Bassár el-Aszad szíriai elnök ezzel párhuzamosan eljárást ígért minden szíriai ellen, akinek köze volt Hariri meggyilkolásához. Lapértesülések szerint a szíriai elnök ezt egy vasárnap keltezett, Washingtonba, Londonba és Párizsba küldött levélben szögezte le, s egyúttal ismét tagadta, hogy Damaszkusznak bármi köze lenne a bejrúti merénylethez. A levél ellenére George Bush amerikai elnök kitart amellett, hogy Szíria a szomszédos Libanon megingatására törekszik, terroristákat támogat, és sürgette, hogy a világszervezet hozzon büntetőintézkedéseket a közel-keleti arab ország ellen. A helyzetet bonyolítja, hogy korábbi elveit tartva Oroszország továbbra is ellenzi, hogy az ENSZ szankciókat hozzon Szíria megbüntetésére.

Helyszínelők a Csillagbörtönnél, kiderült, miért vonultak ki a rendőrök – videó