Polgári engedetlenség?

Akár a polgári engedetlenség eszközeivel is követelni fogjuk a romániai magyar felsőoktatás tarthatatlan helyzetének rendezését – nyilatkozta lapunknak Hantz Péter egyetemi adjunktus. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács oktatási szakbizottságának elnöke szerint nem képzelhető el magyar–román jószomszédi viszony az erdélyi magyarság legfontosabb követeléseinek rendezése nélkül.

Pataky István
2005. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hétfői tüntetésekkel ismét napirendre került a magyar nyelvű Bolyai Egyetem kérdése. Miért éppen most tartották fontosnak a demonstrációt?
– Az erdélyi magyarság nem mondott le az önálló állami magyar egyetemről, csak az érdekérvényesítés eszközei és módozatai változtak. Az elmúlt évek eseményei, a Babes–Bolyai Tudományegyetem magyar nyelvű természettudományi, humántudományi, illetve társadalom- és gazdaságtudományi karainak létrehozására tett tavalyi kísérlet kudarca után jutottunk arra az elhatározásra, hogy akár a polgári engedetlenség eszközeivel is követelni fogjuk a romániai magyar felsőoktatás tarthatatlan helyzetének rendezését.
– Sokan az 1990-es demonstrációkat emlegetik a mostani megmozdulások kapcsán. Akkor magyarellenes pogrom követte a marosvásárhelyi felvonulást. Nem tartanak hasonló fejleményektől?
– 1990-ben több jelentős tényezőnek, például az újjászerveződő román titkosszolgálatoknak is érdekében állt a pogrom kirobbantása. Alapvetően ma is a bukaresti kormányon múlik, hogy demokratikus módon kezeli-e a felmerült gondokat. A helyzet azonban gyökeresen eltér a tizenöt évvel ezelőttitől: Románia meghatározó politikai erői az európai integráció megvalósítására törekszenek.
– Mennyire fogékonyak Brüszszelben a Bolyai Egyetem ügye
iránt?
– Brüsszeli tárgyalásainkon elértük, hogy az Európai Bizottság illetékes döntéshozói s az Európai Parlament számos képviselője is kiemelt fontosságot tulajdonítson a kérdésnek. A romániai magyarság helyzetéről kialakult képet jelentős mértékben árnyalni tudtuk. Azt tapasztaltuk, hogy nemcsak a kisebbségiek, hanem számos más képviselő is megértéssel és segítőkészen viszonyult felvetéseinkhez. Az Európai Bizottság éves országjelentése minden alkalommal kitért a romániai magyar felsőoktatás helyzetének elemzésére. Reméljük, hogy az ez évi jelentés tükrözni fogja a súlyosbodó helyzetet.
– Lehet-e nemzetközi síkon eredményt elérni úgy, hogy az RMDSZ a nyugat-európai fórumokon mellőzi ezt a kérdést?
– Kétségtelen, hogy az RMDSZ mulasztást követ el. De ha a kérdéskör kellő alapossággal dokumentálva van, az eredmény szempontjából nem lényeges, hogy egy politikai párt vagy egy civil szervezet veti fel a gondot.
– Mit várnak a magyar kormánytól a Bolyai ügyében?
– Mindenekelőtt azt várjuk, hogy a magyar–román kormányülésen áttörés szülessen a Babes– Bolyai Tudományegyetem magyar karainak ügyében. Szeretnénk, hogy a magyar diplomácia minden rendelkezésére álló eszközzel támogassa törekvéseinket a kétoldalú tárgyalásokon, az európai fórumokon. Nem képzelhető el magyar– román jószomszédi viszony az erdélyi magyarság legfontosabb követeléseinek rendezése nélkül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.