Polonéz klub

A nemzeti érzéseket nemcsak a választások tartották októberben magas hőfokon Lengyelországban. A napokban ért véget a közvéleményt lázban tartó zenei rendezvénysorozat, a 15. nemzetközi Chopin-zongoraverseny. A győztes egy lengyel fiatalember lett, akit most az egész ország ünnepel, erre ugyanis 30 éve nem volt példa.

2005. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lengyelek legrangosabb kulturális eseményükként tartják számon az ötévente megrendezett nemzetközi Chopin-zongoraversenyt. A zenei világ érdeklődésének homlokterében álló, rendkívül magas színvonalú, három héten keresztül minden- nap reggeltől estig tartó eseményt a legnagyobb figyelem övezi, amelyet egy kereskedelmi tévécsatorna, a Kultura Polska közvetített élőben.
A zongoraverseny ötlete Alexander Michalowskitól (1851–1938) származik, akit a mai napig a legnagyobb lengyel zongoristaként tartanak számon. Végül nem ő, hanem egyik tanítványa, Jerzy Zuralew szervezte meg az első versenyt 1927-ben. Az azóta eltelt 80 évben a rendezvény népszerűsége nem kopott meg. Vajon hogyan lehetséges ez? – kérdeztem az utolsó napon a gálára igyekvőket.
A válaszokból arra lehetett következtetni, hogy az emberek egyfajta nemzeti pátosszal átszőtt, mágikus erőt érzékelnek, amely nem csak a lengyelekre van hatással. Fiatal zongoristák ezreit vonzza ide a világ minden tájáról az esemény, akik beleszerelmesedtek a mazurkákba, a polonézekbe, és akik tagjaivá szeretnének válni az úgynevezett Chopin-körbe tartozó művészeti elitnek, az 1934 óta működő Chopin Egyesületnek. Ahogyan a barát, Liszt Ferenc is mondta: „Chopin nemcsak egy nagy virtuóz, egy hallatlan nagy egyéniség, hanem ennél sokkal több. Ő Chopin.”
Az idei 15. Chopin-zongoraverseny október 2-tól 24-ig tartott. Több mint 30 ország körülbelül 300 versenyzője mutatta be tudását a 10 tagú zsűri előtt. A verseny érdekessége, hogy minden versenyző hozta magával a saját zongoráját. A japánok javarészt Yamaha hangszereken játszottak, ám többen annak a véleményüknek adtak hangot, hogy Chopint kizárólag Steinwayen lehet játszani.
A háromszáz versenyzőből 80 jutott tovább, majd ebből a körből is csak 30-an vehettek részt a középdöntőn. Végül a bentmaradt 12-ből választották ki a hat helyezettet.
A győztes Rafal Blechacz. A 20 éves zongoravirtuóz már 11 évesen – 1996 és 1998 között – megnyert minden létező versenyt, ma Bydgoszczban tanul a zeneakadémián. A zsűrit a H-dúr, a C-dúr és a c-moll mazurkákkal (op. 56), valamint a felejthetetlen Asz-dúr polonézzel (op. 53) bűvölte el. Ez utóbbit hallva felállva tapsolt a jelen lévő belga királyné is, és többen elsírták magukat a koncertteremben.
Érdemes megemlíteni a verseny többi helyezettjét is, akik közül egyik sem az európai kontinensen született, és akikről még hallani fog a világ. A zsűri második helyezést nem adott ki, a harmadik helyre viszont két dél-koreai került, akik mellesleg testvérek: Dong Min Lim és Dong Hiek Lim. Őket két japán, Sohei Sekimoto, valamint Takasi Jamamoto követte, a hatodik helyezett pedig a hongkong-i Ka Ling Colleen Lee lett.
A díjkiosztó gála szombaton zajlott. Varsót erre az alkalomra félig lezárták, az éjjel kettőkor tartott fogadás után a lengyel fővárosban akkora dugók alakultak ki, mintha délutáni csúcsforgalom lett volna. Taxival mentem a Varsói Filharmónia épületéhez; ugyan kissé tartva attól, hogy zavarba hozom a taxist, mégis próbára tettem: megkérdeztem tőle, tudja-e, hogy ki nyerte a zongoraversenyt. A hátsó ülésen utazó zenetörténész legnagyobb megdöbbenésére a sofőr töviről hegyire felsorolta az összes helyezettet, és persze nagy büszkén hozzátette, hogy Kristian Zimmerman óta, vagyis 30 éve először végre megint lengyel fiatalember állt a dobogó legfelső fokára.
A gála leírhatatlanul emelkedett és megható hangulatban zajlott. Ezen a leköszönő köztársasági elnökkel és a miniszterelnökkel az élen részt vettek a lengyel közjogi méltóságok, miniszterek, a diplomáciai testületek vezetői. Mindenki ott volt, aki Lengyelországban számít.
Az ünnepség első felében kiosztották a díjakat, a második részben pedig mind a hat nyertes eljátszott egy darabot, természetesen a saját zongoráján.
Itt találkozhattam óriási szerencsémnek és ismerősömnek, a Chopin Múzeum elnök asszonyának köszönhetően Chopin egyetlen élő rokonával, aki a zeneszerző egyik húgának ükunokája. A gyermektelen, 75 éves Krystyna Golebiewska magas, nádszálvékony, rendkívül csinos, arisztokratikus megjelenésű asszony. Utolsó munkában töltött éveit a Gdynia Egyetemen töltötte, ahol angol nyelvet oktatott.
Vajon mitől volt jobb a lengyel a többi virtuóznál? – faggattam, arra gondolva, hátha ad valamilyen racionális magyarázatot a hihetetlenül precíz előadások közötti, számomra megkülönböztethetetlen részletekre. A lengyelek tudják a választ – mondta. Olyan romantikát, finoman érezhető rezdüléseket lehetett kihallani Rafal Blechacz játékában, amilyet senki másnál nem lehetett érezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.