Románia küzd a madárvész ellen

Riadókészültséget rendeltek el a román állat-egészségügyi hatóságok a hét végén, miután felvetődött a gyanú, hogy madárinfluenza-vírussal fertőzött háziszárnyasokat fedeztek fel a Duna-delta vidékén. Az ország keleti felében elrendelték több tízezer baromfi kényszervágását, emellett több ezer helybélit részesítettek hagyományos influenza elleni védőoltásban.

2005. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Széles körű intézkedéssorozatot foganatosítottak Romániában azután, hogy a napokban a Duna-deltában fekvő Tulcea megye egyik háztáji gazdaságában olyan kacsatetemekre bukkantak, amelyekben a laboratóriumi vizsgálatok kimutatták a madárinfluenza antitesteit. A hét végén az említett megye nyolc településén rendeltek el egészségügyi vesztegzárat a hatóságok, a Duna-deltában és nyolc környező megyében minden állatfajtára kiterjedően betiltották a vadászatot, csaknem négyezer embert hagyományos influenza elleni védőoltásban részesítettek, emellett nekiláttak az érintett települések baromfiállományának kényszervágásához. A lakosságon úrrá lett aggodalom és félelem miatt a román hatóságok hangsúlyozták, hogy ezek az intézkedések megelőző jellegűek, s óva intettek a pániktól.
Eugen Nicolaescu egészségügyi miniszter tegnap leszögezte: a madárinfluenza antitesteit hordozó madarak felfedezése nem bizonyítja egyértelműen a kór romániai felbukkanását, erre a hatóságok csak akkor kapnak pontos választ, amikor – tíz napon belül – eredményt mondanak a Nagy-Britanniában működő európai közösségi laboratóriumban, ahová eljuttatták a Romániában elhullt háziszárnyasokból vett mintákat.
A Bukarestben ülésező országos katasztrófavédelmi bizottság felszólította tegnap a madárinfluenza-gyanús vidékeken élőket, hogy kizárólag az állat-egészségügyi hatóságok ellenőrizte szárnyasból és tojásból fogyasszanak, semmisítsék meg az eddig elraktározott nyers húst, továbbá minél többször mossanak kezet szappannal, hogy megelőzzék a kór esetleges terjedését. A hét végén különben Románia számos megyéjében betiltották az élő háziszárnyasok, egzotikus madarak és galambok piaci árusítását, és mára ígérik annak a sürgősségi kormányrendeletnek az életbe léptetését is, amely legalább az év végéig az egész országban betiltja a vadmadarak vadászatát.
Az állat-egészségügyi vesztegzár által érintett települések lakói nem mindenhol fogadták örömmel az óvintézkedéseket, több faluban például megpróbálták megakadályozni, hogy a nagy számban kirendelt állatorvosok és állat-egészségügyi szakemberek elpusztítsák a baromfiállományt. Ceamurlia de Jos faluban – ahol pénteken megtalálták az első három, madárinfluenza-gyanús kacsát – 45 ezer háziszárnyas kényszervágása van folyamatban, amelyet kiterjesztenek más településekre is. Noha Tulcea megyéből már szombattól csak átfogó fertőtlenítés után távozhatnak a járművek, s az oda tartókat is vegyszerrel kezelik, helyszíni jelentések szerint a hatóságok nem akadályozták meg minden alkalommal, hogy idegenek eljussanak a madárinfluenza-gyanús gócpontokig. Utóbbiakból tegnapig újabbakat is felfedeztek: Konstanca, Ialomita, valamint Mehdinti megyében elhullott hatytyúkra bukkantak.
Nincsenek ugyan arra vonatkozó hírek, hogy Romániában bárki is megbetegedett volna madárinfluenzában, a hét végén karanténba helyeztek egy, a Tulcea megyei kórházba beutalt asszonyt és légzőszervi gondokkal küszködő nyolc hónapos gyermekét. A bukaresti egészségügyi tárca szerint másfél millió adag, széles spektrumú hatást kifejtő influenza elleni vakcinára van szükség ahhoz, hogy elláthassák védőoltással a járvány esetén leginkább veszélyeztetett időseket és gyermekeket. Közben Románia csak 520 ezer influenza elleni oltóanyaggal rendelkezik, amiből 125 ezer vakcinát már eljuttattak az ország tizenegy keleti megyéjébe.

Az előzmények. A most terjedő H5N1 egyike az A típusú vírus tizenöt ismert alfajának – írta az MTI. Ez a felelős a Hongkongban 1997-ben kitört madárvészjárványért, amely miatt 1,5 millió szárnyast kellett elpusztítani. Tizennyolc ember betegedett meg, közülük hatan meghaltak. A H5N1 2003-ban Dél-Koreában ismét felütötte a fejét. Eddig Kambodzsában, Kínában, Indonéziában, Japánban, Kazahsztánban, Koreában, Laoszban, Malajziában, Mongóliában, a Fülöp-szigeteken, Oroszországban, Tajvanon, Thaiföldön és Vietnamban fedeztek fel fertőzött madarakat. A térségben legkevesebb hatvannégyen vesztették életüket 2003 vége óta. A H5N1 vírus veszélyes, mert könnyen kialakulnak mutációi, s emberről emberre terjedő kórokozó is létrejöhet. Szakértők becslése szerint ez esetben világszerte több mint 25 millióan betegedhetnek meg, és hétmillióan meg is halhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.