Széles körű intézkedéssorozatot foganatosítottak Romániában azután, hogy a napokban a Duna-deltában fekvő Tulcea megye egyik háztáji gazdaságában olyan kacsatetemekre bukkantak, amelyekben a laboratóriumi vizsgálatok kimutatták a madárinfluenza antitesteit. A hét végén az említett megye nyolc településén rendeltek el egészségügyi vesztegzárat a hatóságok, a Duna-deltában és nyolc környező megyében minden állatfajtára kiterjedően betiltották a vadászatot, csaknem négyezer embert hagyományos influenza elleni védőoltásban részesítettek, emellett nekiláttak az érintett települések baromfiállományának kényszervágásához. A lakosságon úrrá lett aggodalom és félelem miatt a román hatóságok hangsúlyozták, hogy ezek az intézkedések megelőző jellegűek, s óva intettek a pániktól.
Eugen Nicolaescu egészségügyi miniszter tegnap leszögezte: a madárinfluenza antitesteit hordozó madarak felfedezése nem bizonyítja egyértelműen a kór romániai felbukkanását, erre a hatóságok csak akkor kapnak pontos választ, amikor – tíz napon belül – eredményt mondanak a Nagy-Britanniában működő európai közösségi laboratóriumban, ahová eljuttatták a Romániában elhullt háziszárnyasokból vett mintákat.
A Bukarestben ülésező országos katasztrófavédelmi bizottság felszólította tegnap a madárinfluenza-gyanús vidékeken élőket, hogy kizárólag az állat-egészségügyi hatóságok ellenőrizte szárnyasból és tojásból fogyasszanak, semmisítsék meg az eddig elraktározott nyers húst, továbbá minél többször mossanak kezet szappannal, hogy megelőzzék a kór esetleges terjedését. A hét végén különben Románia számos megyéjében betiltották az élő háziszárnyasok, egzotikus madarak és galambok piaci árusítását, és mára ígérik annak a sürgősségi kormányrendeletnek az életbe léptetését is, amely legalább az év végéig az egész országban betiltja a vadmadarak vadászatát.
Az állat-egészségügyi vesztegzár által érintett települések lakói nem mindenhol fogadták örömmel az óvintézkedéseket, több faluban például megpróbálták megakadályozni, hogy a nagy számban kirendelt állatorvosok és állat-egészségügyi szakemberek elpusztítsák a baromfiállományt. Ceamurlia de Jos faluban – ahol pénteken megtalálták az első három, madárinfluenza-gyanús kacsát – 45 ezer háziszárnyas kényszervágása van folyamatban, amelyet kiterjesztenek más településekre is. Noha Tulcea megyéből már szombattól csak átfogó fertőtlenítés után távozhatnak a járművek, s az oda tartókat is vegyszerrel kezelik, helyszíni jelentések szerint a hatóságok nem akadályozták meg minden alkalommal, hogy idegenek eljussanak a madárinfluenza-gyanús gócpontokig. Utóbbiakból tegnapig újabbakat is felfedeztek: Konstanca, Ialomita, valamint Mehdinti megyében elhullott hatytyúkra bukkantak.
Nincsenek ugyan arra vonatkozó hírek, hogy Romániában bárki is megbetegedett volna madárinfluenzában, a hét végén karanténba helyeztek egy, a Tulcea megyei kórházba beutalt asszonyt és légzőszervi gondokkal küszködő nyolc hónapos gyermekét. A bukaresti egészségügyi tárca szerint másfél millió adag, széles spektrumú hatást kifejtő influenza elleni vakcinára van szükség ahhoz, hogy elláthassák védőoltással a járvány esetén leginkább veszélyeztetett időseket és gyermekeket. Közben Románia csak 520 ezer influenza elleni oltóanyaggal rendelkezik, amiből 125 ezer vakcinát már eljuttattak az ország tizenegy keleti megyéjébe.
Az előzmények. A most terjedő H5N1 egyike az A típusú vírus tizenöt ismert alfajának – írta az MTI. Ez a felelős a Hongkongban 1997-ben kitört madárvészjárványért, amely miatt 1,5 millió szárnyast kellett elpusztítani. Tizennyolc ember betegedett meg, közülük hatan meghaltak. A H5N1 2003-ban Dél-Koreában ismét felütötte a fejét. Eddig Kambodzsában, Kínában, Indonéziában, Japánban, Kazahsztánban, Koreában, Laoszban, Malajziában, Mongóliában, a Fülöp-szigeteken, Oroszországban, Tajvanon, Thaiföldön és Vietnamban fedeztek fel fertőzött madarakat. A térségben legkevesebb hatvannégyen vesztették életüket 2003 vége óta. A H5N1 vírus veszélyes, mert könnyen kialakulnak mutációi, s emberről emberre terjedő kórokozó is létrejöhet. Szakértők becslése szerint ez esetben világszerte több mint 25 millióan betegedhetnek meg, és hétmillióan meg is halhatnak.
Magyar Pétert nem zavarja öccse támogatása