Tündöklés a parketten

A várakozásokkal ellentétben emelkedéssel zárta tegnap a kereskedést a Budapesti Értéktőzsde vezető részvényeit jegyző index, a BUX. A befektetők nem csak a nagyobb forgalmú papírokat kedvelték, volt vétel a BorsodChemnél, az FHB-nál és az Egisnél is. A BUX a befektetők érdeklődésének köszönhetően 484 ponttal gyarapodott. A nap nyertese a Mol lett 5,1 százalékos drágulással, míg a legnagyobb zuhanást a Freesoft produkálta. A környező országok tőkepiacain újból változatos árfolyamok alakultak ki: a PX és a WIG gyengült, az RTS kurzusa nőtt. A vezető európai parketteken javában dúlt a hossz: a DAX és az FTSE pluszban zárta a napot.

Munkatársunktól
2005. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erősödött a forint és javult a BUX is tegnap, a befektetők újból nekifutottak a magyar piacnak, vételi megbízásokkal dörömböltek a brókerek ajtaján és drágították a részvényeket. Tették ezt azért, mert a négynapos hosszú hétvége előtt a spekulánsok még bespájzoltak, és rövid időn belül nagy nyereséget realizálva dobhatják majd piacra, akár már ma is a részvényeket. Elemzők arra is rámutattak, hogy a befektetők vélhetően nem fogják négy napra betárolni a részvényeket, így a következő napok bármelyikében gyengülési hullám alakulhat ki a profitrealizálások miatt.
A BUX tegnap 117 pontos plusszal nyitott, és a déli harangszóig szakadatlanul erősödött. Ám ahogy felemelkedett az index a kereskedés első felében, úgy esett vissza később. A BUX végül 484 ponttal előző szintjéről elemelkedve, 20 796,10 ponton zárt. A 23,7 milliárd forintos forgalomból a legnagyobb részt az OTP-re és a Molra kötötték. A banki papírok – 9,3 milliárd forintnyi érdeklődés mellett – 2,9 százalékkal, az olajipari részvények 5,1 százalékkal drágultak. Javulóban volt a Magyar Telekom is, viszont a Richternek nem sikerült emelkednie, így 295 forinttal leértékelődött.
Néhány kis forgalmú papír is követte a trendet, azaz emelkedéssel zárt. Ilyen volt az Egis, az FHB és a BorsodChem. A gyógyszergyártó részvényei 650 forinttal, a jelzálogbanki papírok 4 forinttal, a vegyipariak 2 százalékkal erősödtek. Az üzletkötők elmondták, hogy a tegnapi kereskedés során nem csak a nagy forgalmú papírok iránt volt kereslet. Ezt mutatta az is, hogy kevés részvény árfolyama gyengült. A vesztesek táborába tartozott és a növekedési irányra fitytyet hányt az Elmű, az Émász, a Phylaxia és a Nabi.
A bankközi devizapiacon a forint – a reggeli jóslatoknak megfelelően – erősödött az euróval szemben. Fél négy tájban 252,40–252,50 forinton állt a kurzus, 0,50 forinttal gyengébben a keddi, 253,00– 253,05 forintnál. A forint 20 bázisponttal, 10,59 százalékra erősödött a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sáv erős oldalán.
A piacon jelentős forgalomról számoltak be. A forint reggel volt a legerősebb, akkor 251,30 forinton jegyezték az eurót. A magyar valuta erősödésének okait csak találgatják a piacon, az állampapírpiacon ugyanis a nap első felében tartott az eladási hullám, emelkedett a hozamszint, ezzel nem magyarázható a forint erősödése. A zloty is ellentétesen mozgott a forinttal szemben a nap első felében. A lengyel valuta gyengülése csak a délutáni órákban húzta magával a forintot is, amely napi mélypontját 252,90 forint/eurónál érte el – írta az MTI–Eco.
A térség tőzsdéi nem mozdultak el egységes irányba: a WIG-indikátor 0,87 százalékkal, a PX 0,1 százalékkal gyengült, az orosz RTS viszont 0,7 százalékkal növekedett. Határozott növekedés alakult ki viszont a vezető európai és az ázsiai tőzsdéken, sőt a tengerentúlon is kedvezően alakultak az árfolyamok. A javulást a vállalati hírek okozták, de közrejátszott az amerikai olajkészletek növekedése is.

Új Sony-részvények. A Sony Corp. bejelentette, hogy megszünteti az irányjelző részvényként jelen lévő Sony Communications Network Corp. (SCN) tőzsdei kereskedését, részeként annak a folyamatnak, amelynek végső célja a jelenleg még teljes körű ellenőrzés alatt lévő társaság nyilvános tőzsdei céggé változtatása. Bejelentették azt is, hogy a költségek csökkentése érdekében a jelenleg Sony-kereskedésben érintett 11 külföldi tőzsde közül 9 piacon kivonják a Sony papírját. A Sony december 1-jén készül beváltani az SCN irányjelző részvényeit Sony-törzsrészvényekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.