Tizenegy kitoloncolásra váró külföldi állampolgár esett áldozatául annak a tűznek, amely Európa negyedik legnagyobb légikikötője, a Schiphol fogdájában tegnap kora hajnalban keletkezett – jelentette be tegnap Michel Bezuijen, az Amszterdamtól 15 kilométerre lévő Schiphol település polgármestere a rendőrség, a tűzoltóság és az igazságügy-minisztérium képviselőivel közösen tartott reggeli sajtóértekezleten. A füst és a lángok miatt tizenöt ember megsérült, köztük a reptéren szolgáló tűzoltók és rendőrök. Rob Stenakker schipholi rendőrfőnök szerint félő, hogy a halálos áldozatok száma tovább nőhet. A szakembereknek tegnap délutánig nem sikerült kideríteniük a tűz okát, miként a szerencsétlenül járt emberek nevét és állampolgárságát sem tudták még megállapítani – jelentette az AP.
A lángokat csak több óra elteltével tudták eloltani, miközben helikopterek pásztázták a környéket, hogy megakadályozzák az esetleges szökéseket – írták a holland lapok. A rendőrség adatai szerint a szerencsétlenség idején körülbelül 350, Hollandiából kiutasított külföldi drogfutárt és okmányok nélkül az országba érkezett illegális menekültet tartottak fogva. Negyvenhármat közülük az épületnek abban a szárnyában, amelyik kigyulladt.
A Schiphol repülőtér keleti oldalában épült fogdát szögesdrót és három méter magas kerítés veszi körül. Három évvel ezelőtt kibővítették, mert évente több száz kiutasításra váró, főleg karib-szigeteki és curacaói kokainfutárt, valamint illegális menekültet zárnak el itt.
Egy holland rádió megszólaltatott egy túlélőt, aki arról számolt be, hogy őreik eleinte nem vették komolyan a segélykiáltásaikat, ezért későn láttak neki a mentésnek. A foglyok hiába dörömböltek, nem nyitották ki az ajtókat, miközben a füst ellepte a zárkákat. Fulladozni kezdtek, de ekkor már megállás nélkül üvöltöttek, és rúgták az ajtókat – tette hozzá a magát megnevezni nem kívánó őrizetes. A polgármester független vizsgálatot ígért az ügyben.
A tűz martalékául esett cellákból a foglyokat az épület épen maradt szárnyába, illetve a közeli börtönökbe szállították. Néhány rab – kihasználva a káoszt – megszökött.
tavalyi balesetek
Május 23.: Hatan meghaltak és hárman megsebesültek a párizsi Roissy-Charles-de-Gaulle repülőtér 2E érkezési csarnokához vezető egyik kiszálló folyosó betonmennyezetének beomlásakor.
Június 29.: Robbanás történt a Turkish Airlines török légitársaság egyik repülőgépén leszállás után az isztambuli repülőtéren, miután már kiszálltak belőle az utasok, és takarították a járművet. Egy ember megsérült.
Szeptember 27.: Legkevesebb tíz ember életét vesztette az egyesült arab emírségekbeli Dubaj repülőterén, miután leomlott egy építés alatt álló épület, és számos munkást maga alá temetett. A szerencsétlenség pillanatában 150 munkás tartózkodott a helyszínen.
December 15.: A frankfurti repülőtéren az 1-es terminál indulási csarnokának pultjainál ismeretlen gáz terjedt szét. Szem- és légúti irritációk miatt 61 ember szorult orvosi kezelésre.
December 16.: Az új-zélandi Auckland repülőterén leszakadt az álmennyezet egy darabja, a balesetnek tizenöt, többségében könnyű sérültje volt.
(MTI–SAB)