Üzenetek a vértanúk napján

A Szabadság-szobor immár az aradi Megbékélés parkja nevű téren áll. Mégis, tegnap ahány politikus, annyiféle üzenet hangzott el a Magyar Golgotán.

2005. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arad. A helység neve ma már nem kifejezetten a gyász jelképe, hiszen az évtizedes várfogságból kiszabadított Szabadság-szobor is azt bizonyítja, hogy nem mindig az győz, aki pillanatnyilag az erősebbik felet képviseli – hangoztatták a szónokok tegnap a tizenhárom vértanú tábornok tiszteletére rendezett aradi megemlékezéseken. A Kossuth által Magyar Golgotának nevezett Maros-parti városban az 1849-es szabadságharc leverése 156. évfordulóján is több százan vettek részt Erdélyből és az anyaországból az október 6-i rendezvényeken, amelyeket az idén egyhetes aradi magyar napok előztek meg. Első alkalommal emlékeztek meg úgy Aradon a 13 honvédtábornok kivégzéséről, hogy az ünnepségnek nem volt különösebb tétje: tavaly ugyanis sikerült felállítani a Tűzoltó téren a Szabadság-szobrot, a román diadalívvel ellátott tér pedig immár a Megbékélés parkja elnevezést viseli. A Zala György monumentális alkotásának tövében felszólaló politikusok mégis többféleképpen értelmezték és láttatták a vértanúk üzenetét. Markó Béla bukaresti kormányfőhelyettes, az RMDSZ elnöke úgy vélekedett: miközben eddig Arad a gyász, a veszteség és a vereség jelképeként ivódott be a magyar történelembe, a Szabadság-szobor felállításával bebizonyosodott, hogy ezt a várost ma már a győzelem szimbólumának is tekinthetjük.
*
Dávid Ibolya MDF-elnök elmondta, az aradi vértanúk valószínűleg nem értenék, hogy a határon túli magyarok miért néznek dühödt tekintettel azokra a magyarországi politikusokra, akik tavaly december 5-én pontosan tudták, hogy a „szerencsétlen és romboló szándékú” népszavazásban akkor is a nemzetük oldalán kell állniuk, ha a nemzetrontó végeredményt nincs erejük elkerülni. Németh Zsolt beszédében arra kereste a választ, miként egyeztethető össze Arad következetessége az 1867-es kiegyezés racionalitásával. A Fidesz alelnöke úgy vélte, ez a két álláspont képes vitatkozni egymással, demokratikus nemzeti alapon a párbeszéd ma is lehetséges, sőt sürgetően szükséges. „Az aradi vértanúk és a kiegyezés nemzedéke mindig együtt lesznek részei a Magyar Panteonnak. Hiszen csak egy múltunk van, és az arra biztat és kötelez bennünket, hogy egyesítsük jelenünket a közös jövőért” – zárta szavait az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke. A magyar kormányt idén Kovács Kálmán informatikai miniszter, a baloldalt pedig Újhelyi István MSZP-alelnök képviselte a megemlékezéseken. Az aradi ünnepségek egyébként idén is az arad-belvárosi minorita templomban kezdődtek meg, amelyen a közéleti és politikai személyiségeken kívül több százan vettek részt, a szentmisét pedig Böjte Csaba dévai ferences szerzetes celebrálta. A tegnapi rendezvénysorozatot sem a tábornokok sírhelyén nyugvó vesztőhelyen, sem a Megbékélés parkjában nem zavarta meg incidens, ami többek között a román rendőrségnek is köszönhető, mivel órákon keresztül tartották fogdában a Nagy-Románia Párt egyik helyi bajkeverőjét, akit csak az ünnepségek után engedtek ki a térre. Igaz, ekkor mintegy fél órát pózolt román trikolórral a hátán a Szabadság-szobor előtt.

Publicisztika a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.