A kockára tett jövő

A kormány az utóbbi hónapok intenzív kampányával lényegében az összes tartalékát kihasználta, miközben még nagyon messze van a választás – fogalmazott lapunknak Kósa Lajos, Debrecen polgármestere, aki a vasárnapi szövetségi gyűlésen is felszólal majd. A politikus szerint a Fidesznek is tanulnia kell a múltbeli hibáiból, és néhány kérdésben változtatnia kell álláspontján

Kis Ferenc
2005. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ön lesz az egyetlen olyan felszólaló a Fidesz holnapi szövetségi gyűlésén, aki nem tagja a párt elnökségének. Ebből következtethetünk arra, hogy a jövőben az országos politikában nagyobb szerepet vállal, akár már a választási kampányban is?
– A kampányban mint az ország második legnagyobb városának ellenzéki polgármestere biztos komoly szerepem lesz, és szívesen el is mondom, hogy mit tapasztaltunk az elmúlt négy évben, milyen volt ez a kormányzat, hol vannak a hibák, hol kell a saját jövőnk érdekében változtatni. Ugyanakkor, megvallom őszintén, nem tervezem, hogy az országos politikában a jelenleginél nagyobb szerepet vállalok, mert debreceni polgármesterként sok a feladatom, és van egy 2010-ig tartó programunk, amelyet mindenképpen szeretnénk megvalósítani a városban. Egy nagyváros polgármesteri tisztsége teljes embert kíván. Nem gondolom azt, hogy lehet mellette olyan feladatot vállalni, ami szintén sok munkával jár. Látható, hogy ebben a kormányzati ciklusban azok a szocialista polgármesterek, akik kormányzati felelősséget is vállaltak, rendre belebuktak, vagy visszavonultak ettől a feladattól, mert nem lehet a kettőt párhuzamosan csinálni.
– Az újabb közvélemény-kutatási trendeket figyelve úgy látszik, hogy az MSZP kampányával igen jelentősen előrelépett. A Fidesznek kell-e változtatni a politikáján ennek ellensúlyozására? Orbán Viktor pártelnök a közelmúltban kijelentette, hogy új politikára van szüksége az országnak. Ez a Fideszre is érvényes lehet?
– Természetesen. Ha azt állítjuk, hogy változásra van szükségünk, akkor minden esetben azt is meg kell vizsgálnunk, hogy nekünk kell-e változtatni, és ha igen, akkor mit. Túl vagyunk a néppárti átalakuláson és a nemzeti konzultáción, ami rengeteg tapasztalatot és információt ad arról, miként vélekednek az emberek az életükről, a politikáról. Ez nagyon fontos abból a szempontból is, hogy ha azt tapasztaljuk, valahol hibáztunk, akkor azokat a hibákat még egyszer ne kövessük el. Viszont ha elemi igény van például a mindennapi életben egyes dolgok alapvető megváltoztatására, akkor azt is meg kell tenni.
– Konkrétan mire gondol?
– Megtartva azokat az eredményeket, amiket eddig elértünk. Például az otthonteremtési programot újra kell fogalmaznunk, nem eltörölve a Fészekrakó program eredményeit, de ennek kapcsán csupa olyan – 40 négyzetméter körüli – nagyságú lakás épült, épül, amiben még két gyermeket sem nagyon lehet vállalni, leginkább csak egyet. Márpedig ha fontos számunkra, hogy a magyar nemzet fogyása megálljon, akkor olyan 70–90 négyzetméteres lakásokat is építenünk kell, amelyekben két-három gyereket fel lehet nevelni. Az értékeket megtartva feltétlenül jelentős segítséget kell adni a fiataloknak, mert szükségük van rá. Azokat a hibákat sem szabad elkövetni még egyszer, amelyekből lehet okulni. Itt gondolok arra, hogy a polgári kormányzat alatt tettünk egy lépést a családi adórendszer kialakítása felé, bevezettük a családi adókedvezményt, de szemmelláthatólag ez egyáltalán nem volt elégséges, sokkal jelentősebb változásra van szükség. A mostani rendszer ugyanis láthatóan nem jó. Sőt az adórendszer és az adóigazgatás lassan kártyavárként omlik össze.
– A jövő évi költségvetésre is azt mondják elemzők, hogy könnyen összeomolhat, hasonlóan a pénzügyi rendszerhez. Valóban ennyire borús a kép?
– Sajnos az a helyzet, ami a tavalyi évben is, hogy a költségvetés már az elfogadása előtt összeomlik. Ezt lehetett tudni tavaly is, és valóban be is következett, ez minden könyvelési trükközés dacára a napnál világosabban kiderült akkor, amikor a kormány által elfogadott költségvetést az Európai Unió vizsgálta. Az is világos, hogy az mind-mind a költségvetés összeomlására utal, amikor a kormány tömeges áfavisszatartásra kényszerül, egész egyszerűen elsikkasztja a 13. havi bért a közszférából, mert olyan mértékű a költségvetés fizetési problémája, hogy erre kényszerül. Sajnos a 2006-os büdzsé is nagyon sok ilyen elemet tartalmaz. Ez a költségvetés nemigen éri meg a nyarat. A mostani folyamatokból látszik, hogy a kormány mindent egy lapra tesz fel, egyáltalán nem érdekli, mi történik a választások után, és ezzel az ország jövőjét kockáztatja.
– Nem ígér sok jót az önkormányzatoknak sem a jövő évi költségvetés, a tavalyinál jóval kevesebb állami támogatásra számíthatnak a települések. Ez látszólag ellentmondásos, hiszen sokan választási költségvetésről beszélnek, ami azt jelentené, hogy a kormány osztogat minden területnek.
– A dolog másképpen fest. Inkább arról van szó, hogy viszonylag átgondolatlan, tetszetősen hangzó, de igazából már középtávon is veszélyes folyamatokat elindító átcsoportosításokra kerülhet sor a költségvetésben. A kormány megemeli a családi pótlékot, ami jó döntés, ugyanakkor több mint felével, kétharmadával csökkenti a gyermekvédelmi és a szociális intézmények támogatását. Tehát elveszi a pénzt az egyik zsebéből, és beleteszi a másikba. Olyan a kormány, mint az az ember, akinek száz forintja van meg négy zsebe, és ezt a százast ide-oda teszi a zsebeiben, közben pedig azt mondja: de jó nekem, látjátok, már 400 forintom van. Természetesen mindenki tudja az ilyen emberről, hogy nem beszámítható, hiszen csak száz forintja van. Lehet, hogy a kormány azt gondolja, ez a választásokon segít valamit, mert nyilván azt fogják hangsúlyozni, hogy megemelték a családi pótlékot, azt viszont nem, hogy a rendszeres gyermekvédelmi támogatást elvették, a gyermekvédelmi, családvédelmi, szociális intézmények támogatását drámai módon csökkentették. A kormány büszkén veregeti a saját vállát, hogy mennyi autópályát épít. Eközben a teljes egyéb úthálózat fenntartására fordítható pénzt drámaian lecsökkentette.
– Ez a megtévesztő kampány azonban egyre intenzívebben folyik, és ha sokszor, sok helyről hallják az emberek, hajlamosak elhinni. A Fidesz mit tud ezzel szemben tenni a választási kampányban, ami sikeres lehet?
– Sporthasonlattal élve: úgy érkeztünk el az utolsó körökhöz, hogy a kormány óriási, majdnem egy kör hátrányban volt. Nyilvánvaló, hogy mielőtt az utolsó körhöz érünk, azoknak, akiknek van egy fél kör hátrányuk, muszáj sprintelniük még a hajrá előtt, mert különben esélyük sincs a győzelemre. A tapasztalat az, hogy nem szoktak olyan versenyzők nyerni, akik már a hajrá megkezdése előtt is úgy futnak, hogy minden erejüket beleadják. A kormány ezzel a kampányfogással lényegében az összes tartalékát kihasználta, miközben még nagyon messze van április, a finis.
– Debrecen és még néhány nagyváros láthatóan jól működik, mintha nem ugyanabban az országban lenne, mint például Budapest. Mi a siker titka?
– Például az, hogy mi nem privatizáltunk semmit. Ezért azok a vállalatok, amelyek a debreceni önkormányzat tulajdonában vannak, nem másnak hozzák a jövedelmet, hanem a városnak. Sajnos a kormány nem ezt teszi: elad mindent, és feléli a pénzt pillanatok alatt. Ha belegondolunk abba, hogy az ország adósságállománya 3,5 év alatt több mint 4000 milliárd forinttal nőtt, akkor valóban fel lehet tenni a kérdést: hová tették ezt a rengeteg pénzt? Debrecen esetében a jövedelmeket fejlesztésekre fordítottuk, eközben mindent megtettünk annak érdekében, hogy próbáljuk ellensúlyozni annak a hallatlanul rossz gazdaságpolitikának és főleg az államháztartási politikának a hatásait, melyeket az elmúlt három évben tapasztaltunk. Természetesen nem tudjuk ezt száz százalékban megtenni, hiszen Debrecen sem egy magányos sziget, hanem ezer szállal kötődik a kormányhoz, a magyar gazdasághoz. Relatíve még mindig jobban megy nekünk – miközben már mi is számtalan nehézséggel küzdünk –, mint azoknak az önkormányzatoknak, amelyek tényleg csődben vannak. De ez nem vigasztaló, mert nem jó, ha azt látja az ember, hogy ömlik a panasz mindenkiből, az önkormányzatokból, a vállalkozókból, az intézményekből és az egyszerű emberekből, akik azt mondják, hogy nem értik: ha valóban dübörög a gazdaság, és igazat mond a kormány, akkor mi a baj, és hol a pénz?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.