Nyílt levélben fordult tegnap a kormányfőhöz és Magyar Bálint oktatási miniszterhez az alapfokú művészeti oktatás költségvetési támogatásának drasztikus csökkentése miatt a táncművészeti terület néptáncosszakmai és érdek-képviseleti bizottsága, kezdeményezésüket több neves művész és művészeti egyesület is támogatta. A bizottság azért döntött a nyílt levél mellett, mert úgy érzik, a 300 ezer gyermeket érintő alapfokú művészeti oktatás veszélybe került, mivel a kieső támogatás pótlását a fenntartók nem tudják vállalni, Magyarországon a családok többsége pedig nem tud magas tandíjat fizetni. Szakemberek úgy látják, ha a tervezett elvonás megvalósul, az alapfokú művészeti oktatási intézményeknek legalább a fele kénytelen bezárni, és csak azok az iskolák tudnak majd talpon maradni, amelyeknek a fenntartójuk a kiesett összeg helyett kiegészítő támogatást tud adni. Becslések szerint a művészeti oktatásban tanuló gyerekek nyolcvan százaléka lenne kénytelen tanulmányait félbehagyni.
A törvényben előírtaknak megfelelően működő iskolák már a tavalyi tanév közben is csak nehezen jöttek ki a csökkentett normatívából, a most tervezett összegből azonban a működés már nem biztosítható – állítják a bizottság tagjai. – Szeretnénk segítséget nyújtani egy olyan megoldáshoz, ami nem befolyásolja az érintett intézmények működését. A probléma csak az, hogy a kormány nem akarja figyelembe venni a szakmai javaslatokat – fogalmaznak.
A bizottság kettős feladatot lát el, egyrészt célja a szakmai egyeztetés és irányadás, másrészt az érdekvédelem. Szeretnék a közvéleményt tájékoztatni a döntés súlyáról és következményeiről, valamint az érintett iskolák munkájáról, ezért várhatóan november utolsó hétvégéjén minden velük egyetértő intézmény bemutatkozik saját településén profiljának megfelelően műsorral vagy kiállítással, és ezeken a rendezvényeken a tegnap átnyújtott nyílt levelet is felolvassák majd. A bizottság tagjai hangsúlyozzák: az elvonás legkeményebben a kistelepüléseken működő alapfokú művészeti iskolák egyébként is hátrányos helyzetű diákjait érinti, ezeken a helyeken ugyanis a szülők rossz anyagi körülményei miatt még a költségtérítés összegét sem lehet emelni, pénzfedezet híján az illetékes önkormányzatok pedig nagy valószínűséggel nem vállalják tovább az intézmények fenntartását. – A gyerekek számára a közösségi létet a sporton kívül ma már szinte csak a művészeti oktatás biztosítja, ezek nélkül az általános iskolai órák végeztével egyedül töltik a délutánt. A művészeti oktatásba fektetett összeg nemcsak abban mutatkozik meg, hogy 300 ezer gyerek megtanul hegedülni vagy táncolni, hanem abban is, hogy a diákok felnőttként a társadalomban kamatoztatják a közösségben tanultakat – mondják, utalva arra, hogy nyílt levelüket rengeteg olyan szervezet és egyesület támogatta, amelyeknek alapja a közösségi lét.
A bizottság nagy hangsúlyt fektet a közvélemény tájékoztatására, megkeresi az országos és helyi médiát is. Lapunk mellett a Népszabadság is ígéretet tett a nyílt levél pénteki közlésére, ez azonban nem történt meg. Újabb ígéretük szerint ezt a mai napon pótolják.
Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője érthetetlennek és méltatlannak tartja a Népszabadság elutasító magatartását, de bízik abban, hogy felülvizsgálják álláspontjukat, és helyet adnak a szülők és a pedagógusok véleményének is.
Soltész Miklós alaposan eligazította Mellár Tamást: ezért sem fognak önök bekerülni a következő parlamentbe