Mulasztásos törvénysértés miatt fogta perbe a MEOSZ többek között az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsot (OIT), a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztériumot, a Fővárosi Kerületek Földhivatalát, a VIII. kerületi önkormányzatot, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemet és az Arany Angyal Patika Bt.-t. Keresetük alapja, hogy az 1999. január 1-jétől hatályos törvény szerint a középületek fenntartóinak 2005. január 1-jéig kellett volna biztosítaniuk az akadálymentes közlekedést a mozgáskorlátozott, értelmi, látás- és hallássérült állampolgárok számára.
– A további tárgyalásokon négy alperes esetében megegyezés várható, és abban bízunk, hogy a többi perbe fogott intézménnyel is sikerül megállapodnunk – tájékoztatta lapunkat Lelik Ferenc, a MEOSZ jogi képviselője. Álláspontjuk szerint csak az az épület tekinthető akadálymentesnek, amelyik minden fogyatékos számára biztosítja az önálló közlekedést. – A szövetség azt is várja az ítéletektől, hogy azokban a bíróság határozza meg, mi számít középületnek, mivel erről a törvény nem rendelkezik egyértelműen – jelentette ki Lelik Ferenc.
A megállapodás reményében a munkaügyi tárca, a VIII. kerületi polgármesteri hivatal, a Pázmány Péter-egyetem, az OIT és a földhivatal esetében a bíróság halasztó hatályú végzést hozott, míg az Arany Angyal Patika Bt. esetében elnapolásról határozott, mert az alperes szerint kétséges, hogy a gyógyszertár középületnek tekinthető-e.
A szövetség november 16-án precedensértékű megegyezésre jutott az alperes Martonvásár önkormányzatával. A helyhatóság vállalta, hogy pótolja mulasztását.

Magyar Péter néppárti képviselőtársa beismerte, hogy a Tisza Párt határozottan Ukrajna-párti