Rövid piackutatásunk alapján állíthatjuk, ma a hazai piacon nincs egyetlen pénzügyi vállalkozás vagy ingatlanfejlesztő sem, aki már előállt volna az önrész nélküli lakásvásárlás konstrukciójával. Pedig az Ingatlan-Expo lakáskiállításon nagy lendülettel harangozták be az ötletet. Népszerűsítői szerint az egész piacot megváltoztatja az új lakásfinanszírozási konstrukció, amely önerő nélkül teszi lehetővé az ingatlanvásárlást. Az új autó lízingeléséhez hasonló finanszírozási forma azzal jár, hogy a lakás vevője havi díjat fizet, ám csak akkor válik tulajdonossá, ha a futamidő lejárt.
A késlekedés okaként a vállalkozások az engedélyeztetési eljárás elhúzódását jelölték meg.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete szerint ezzel szemben ma is jó néhány pénzintézet rendelkezik pénzügyi lízing bonyolítására szolgáló engedéllyel, és ezek minden további nélkül végezhetnek ilyen tevékenységet magánszemélyek számára is. Kétségtelen ugyanakkor, hogy mintegy féltucatnyi – jellemzően építőipari – vállalkozás fordult a PSZÁF-hez engedélyért – mondta el kérdésünkre Binder István szóvivő, aki emlékeztetett arra, hogy vállalkozói körben eddig sem volt ismeretlen az ingatlanlízing. Az újdonság jelen esetben a felhasználók köre. Az újonnan engedélyért folyamodóknak komoly feltételeknek kell megfelelniük. A vállalkozóknak 50 millió forint tőkével kell rendelkezniük és a megfelelő végzettségű munkaerő meglétét is igazolniuk kell. A PSZÁF szóvivője szerint a kockázat mértéke óvatosságra inti a vállalkozásokat, ezért nem sietik el a piacra lépést a nullakulcsos önrészt hirdető konstrukcióval.
Információink szerint legalább harminc, új lakásokat építő beruházó érdekelt a lízing bevezetésében – mondta el kérdésünkre Mehlhoffer Tamás, a Bookmark Media ingatlanos hírügynökség vezetője. Ezek között van a HVB Leasing Hungary Kft. és a Quadrat Építőipari és Kereskedelmi Kft.-t. Érdeklődésünkre egyik cégnél sem tudták megmondani, mikor lépnek piacra az új konstrukcióval. A HVB-nél hosszas keresgélés után sikerült csak olyan munkatársat találnunk, aki egyáltalán hallott a lakáslízingről, és azt a tájékoztatást adta, hogy jelenleg is dolgoznak a konstrukción.
A Quadratnál is hasonlóképpen csodálkoztak az ügyfélszolgálaton, amíg meg nem említettük, hogy Cetis Ferenc, a cég műszaki vezetője nyilatkozott a témában az egyik rádióműsorban. A szakember lapunknak elmondta: cégénél valóban komolyan dolgoznak a konstrukció kimunkálásán, és bizonyos, hogy előbb vagy utóbb piacra lépnek vele. Cetis Ferenc ugyanakkor leszögezte, hogy a közelmúltban számos olyan sajtónyilatkozat jelent meg, amely megalapozatlan várakozásokat támaszthat az érdeklődőkben. Ilyennek nevezte azt a vélekedést, hogy az önerő nélküli konstrukció azoknak készült, akik nem rendelkeznek semmilyen induló tőkével, de jól keresnek, így viszonylag magas törlesztőrészletet, illetve ez esetben lízingdíjat vállalhatnak fel. Mivel a futamidő több évtizedes, és a mai gazdasági viszonyok között kevesen lehetnek biztosak abban, hogy munkahelyük, állásuk húsz év múlva is meglesz, az erre alapozott hitelvállalás gyenge lábakon áll. Cetis szerint annak, aki belevág, rendelkeznie kell olyan ingatlannal, amit, ha minden kötél szakad, értékesíteni tud, de más, jelentősebb befektetés megléte sem árt. Ellenkező esetben a lakást lízingelőknek úgy kell tekinteniük a lízingdíjat, mint a jelenlegi piacinál kissé drágább bérleti díjat, amit a futamidő során addig fizetnek, ameddig csak tudnak. Ugyancsak megalapozatlanok azok a várakozások, amiket egyes építtetők táplálnak a lakáslízing iránt. Cetis Ferenc szerint ez legfeljebb színesíti, kismértékben bővíti a piacot. A szakember becslése szerint országosan és évente legfeljebb ezer új lakás értékesítéséhez járul hozzá az új pénzügyi konstrukció.
(Csákó Attila, Erdősi Csaba, Jámbor Gyula)

Brüsszel vs. Magyarország: már több mint 40 ezren követelik Magyar Péterék távozását