Kéttucatnyi országban elhelyezett, közös fenntartású létesítmények révén sikerült a CIA-nek a legtöbb terrorizmusellenes eredményt elérnie – írta tegnapi számában a Washington Post. Emlékezetes, hogy az amerikai főváros liberális lapja két hete arról közölt cikket, hogy az amerikai központi hírszerző ügynökség többek között kelet-európai országokban tart fenn olyan fogolytáborokat, ahol magas rangú al-kaidás foglyokat őriznek. A cikk rendkívüli reakciókat váltott ki szerte Európában, ahol a civil fedőcégekkel álcázott átrepülések és az iraki fogolykínzások miatt az amerikai titkosszolgálat iránti bizalom amúgy is mélypontjára zuhant.
A washingtoni lap tegnapi írása szerint a firtatott létesítmények közös műveleti központok, amelyek terroristagyanús személyek felkutatását szolgálják. A cikkben konkrét megnevezés nélkül azt állítják, hogy ilyen titkos terroristaellenes hírszerző központ (CTIC) működik Európa, Ázsia és a Közel-Kelet több országában. Miként máskor, a tekintélyes amerikai napilap ezúttal is jelenlegi és volt amerikai és külföldi titkosszolgálati illetékesekre hivatkozott, mindazonáltal maga a CIA nem kívánta kommentálni az értesülést.
*
Az írás szerint ugyanakkor ezek a központok nem azonosak a „fekete telepek” néven emlegetett titkos CIA-börtönökkel, amelyekről a lap korábban hírt adott. A központok amerikai és külföldi személyzete terroristagyanús személyek elfogásáról, kihallgatásáról és őrizetbe vételéről, más országba való elszállításáról is dönthet.
A központok működéséről a lap azt írja, hogy azokban amerikai és külföldi hírszerző tisztek azon munkálkodnak, hogy megsemmisítsék a terroristák hálózatait, vagy beépüljenek azokba. A CTIC-ket főként a CIA finanszírozza, és azokban a legkorszerűbb kémtechnológiákat alkalmazzák: lehallgatásbiztos hírközlést, az ügynökség központi adatbázisához kötött számítógépeket, de az ott dolgozók hozzáférhetnek a leginkább bizalmasan kezelt lehallgatási anyagokhoz is.
Ez utóbbiakról a lap azt állítja, hogy korábban csak Washington legközelebbi nyugati szövetségeseivel osztották meg azokat, amiből arra lehet következtetni, hogy a központok kapcsán érintett országok között Amerika „új” szövetségesei is megtalálhatók. A központok hálózatát a lap úgy írja le, mint a CIA központi és legsikeresebb stratégiáját a terrorizmus ellen külföldön vívott harcban, vagyis a külföldi titkosszolgálatok megnyerését az ügynek. Lényegében minden terroristagyanús személy őrizetbe vétele és megölése 2001. szeptember 11. óta – mintegy háromezer eset – a külföldi hírszerzésekkel való együttműködés eredménye – emlékeztetett a Washington Post a CIA műveleti igazgatóhelyettesének kongreszszusi nyilatkozatára, amely zárt ajtók mögött hangzott el.
A lap információi szerint az al-kaidásokról rendszerint a CIA-központból érkezik az első értesülés, de az elfogásukat célzó műveletet már a helyi erők végzik, vagyis a „csizma, amely berúgja az ajtót, külföldi” – fogalmazott a lap egyik forrása.
A lap arra is felhívja a figyelmet, hogy a „fekete telepekkel” szemben, amelyek léte többször elleniétes a befogadó országok jogrendszerével, a terrorizmusellenes központok mindössze a kiterjesztését jelentik a hosszabb ideje zajló, nem nyilvános titkosszolgálati együttműködésnek.
Kiderült, hogy mikor indul a magyar űrhajós a Nemzetközi Űrállomásra