Csorbult Stoiber tekintélye

Stefan Lázár
2005. 11. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fél évszázad során a német konzervatívok soha és sehol nem rendelkeztek olyan biztos bázissal, mint Bajorországban. A Keresztényszociális Unió (CSU) mind a tartományi, mind a szövetségi választásokon biztos győztesnek tűnt, vezetőinek pozíciója megingathatatlannak számított. Annál meglepőbb most az a nyílt és kemény hangú kritika, amellyel Edmund Stoiber pártelnök és miniszterelnök találja szembe magát a müncheni parlamentben.
A párt frakciójának százhuszonhárom tagja számadást követelt tőle az elmúlt hónapok eseményeiért, és elsősorban magyarázatot azért a döntésért, hogy a Merkel-kormány szuperminiszterének kijelölt politikus miért hátrált meg a felelősségteljes feladat elől, visszautasítva a gazdaságügyi és technológiai tárca vezetését. A röviddel ezelőtt még lehetetlennek tartott felelősségre vonással felérő ülés feszült légkörére jellemző, hogy negyven képviselő jelentkezett szólásra. A CSU koronázatlan királya tekintélyét sértő állítással találta szemben magát: „Edmund, Bajorországot megfosztottad büszkeségétől, és elvetted a tartomány nimbuszát.” A frakció néhány tagja azt vetette a miniszterelnök szemére, hogy elhanyagolta tartományát, eltávolodott a regionális problémáktól, kancelláriáján keresztül egyre önkényesebb, központosító stílusban kormányzott, elhanyagolta a politikai csapatmunkát, határozatlanságával a „München vagy Berlin” kérdésben negatívan befolyásolta a parlamenti választás alakulását.
Az ülés hosszát eredetileg két órára tervezték, végül öt és fél óráig tartott. Annak befejeztével Stoiber kénytelen volt beismerni, hogy harmincegy esztendős pályafutása során a tartományi parlamentben még soha nem élt át ilyen intenzív frakciós vitát. Belátta ugyan, hogy a képviselők véleménye a társadalmi jelenségek valós mozgásainak felel meg, és azt a jövőben sokkal nagyvonalúbban kell tekintetbe vennie, arra azonban nem volt hajlandó, hogy a szemére vetett mulasztásokért – elsődlegesen a tartomány ügyeinek elhanyagolásáért – bocsánatot kérjen, holott a CSU-frakció vezetője már előzetesen ezt szorgalmazta. Az ülést követően Joachim Herrmann elégedetten szögezte le: „A vitából a frakció megerősödötten került ki.” E megállapítás komoly veszélyt jelent Stoiber számára, mert azt jelzi, hogy ettől kezdve eddigi – szinte korlátlan – cselekvési szabadsága a felbátorodott frakció támogatása nélkül nem alkalmazható. Máris olyan követelések hallhatók, hogy Stoiber mondjon le pártelnöki tisztéről annak érdekében, hogy Münchenben erős miniszterelnök, Berlinben pedig befolyásos pártelnök képviselje a bajor érdekeket. Utóbbi hivatalra megfelelő jelölt lenne Horst Seehofer, a Merkel-kabinet földművelésügyi minisztere. A CSU-ban tapasztalható elégedetlenség azt is kétségessé teszi, hogy a 2008-as tartományi választásnak a párt Edmund Stoiberrel vág majd neki miniszterelnök-jelöltként.
A múltban oly biztos konzervatív bástyának bizonyult CSU az eddigi nyugodt vizek helyett viharos szelekre számíthat. A legutóbbi közvélemény-kutatás szerint a bajorok hatvankilenc százaléka nem tanúsít megértést Stoiber berlini visszakozása iránt, a megkérdezettek fele pedig egyenesen a tartományi miniszterelnök azonnali lemondását követeli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.